Bruntálská sauna má dobrý věhlas v celé republice. Je to díky dlouholeté tradici, která přispěla k rozmachu saunování v celé republice. Dodnes se zde navíc topí dřevem a nikoliv elektřinou. Do zdejší sauny jezdí nadšenci z širokého okolí.

Nyní je ale čeká několik změn. Tou největší je snížení kapacity bazénku v ochlazovně.

Stovka za pocení

Ochlazovna s potírnou jsou nejdůležitějšími místnostmi sauny. V potírně se saunaři pořádně propotí, a v ochlazovně se zchladí. Proces během dvouhodinového cyklu, za nějž od podzimu zaplatí o pár korun navíc, zopakují hned několikrát.

„Ano, mohu potvrdit, že jsme byli v návaznosti na růst cen energií nuceni zdražit vstupné na sto korun, oproti původním osmdesáti šesti,“ řekl Deníku ředitel technických služeb Václav Frgal. Dříve se stávalo, že saunaři zaplatili vstupné za dvouhodinový pobyt v sauně, a pak ne a ne odejít, a uvolnit skříňku a místo dalším kolegům.

„Od podzimu zaplatí návštěvníci sauny za každou novou načatou hodinu dalších 40 korun. Musí se dostat na každého,“ uvedl Václav Frgal. Děti do patnácti let zaplatí za dvě hodiny saunování korun čtyřicet. Permanentka na deset vstupů pro dospělého vyjde na devět set korun.

Bazén je menší

Ze sauny zmizel masážní stroj, o nějž nebyl až tak velký zájem. Nejzávažnější změnou, kterou by saunaři mohli vnímat negativně, je snížení kapacity bazénku v ochlazovně o dobrou polovinu. „Úprava ochlazovacího bazénku byla nezbytnou nutností. Museli jsme volit kompromis, abychom saunu udrželi v provozu. Od snížení kapacity si slibujeme i snížení provozních nákladů a zvýšení bezpečnosti saunařů,“ zdůvodnil Frgal.

O necelou polovinu byl snížen též prostor ochlazovny. Dřívější bazének a ochlazovna nevyhovovaly stávajícím hygienickým předpisům, pouze těm z doby, kdy se sauna před zhruba třiceti lety budovala. Stále je ale ochlazovna v bruntálské sauně větší, než je tomu v saunách v jiných městech. „Jde i o kvalitu vody v bazénku, kterou musíme během hlavní sezony pravidelně udržovat. Prostředí jsme zároveň zkusili poněkud zkulturnit,“ podotknul Frgal.

První sauna v září

Pracovníci technických služeb provedli v sauně v létě celkové opravy a udržovací práce tak, aby nebyl podzimní provoz nikterak narušen. V chladírně například podlahy vylepšili o protiskluzovou vrstvu. Změnou bohužel neprošel oblíbený bufet, kde si mnozí saunaři zvykli posedět a pochutnat si na grilovaném kuřeti.

Na kapacitu sauny by změny neměly mít žádný zásadní vliv. Příznivci saunování se mohou těšit již brzy, technické služby otevřou již 6. září. Provozní doba je stejná, tak jak byli saunaři zvyklí. V úterý od 15 do 21 hodin je sauna společná, ve stejný čas ve středu a v pátek mohou do sauny ženy, ve čtvrtek ve stejný čas a v sobotu od 13 do 19 hodin muži. Pondělí a neděle jsou zavíracími dny.

Otevřeno má být od 6. září do 15. června. „Co se týká městského koupaliště, to by mělo být otevřeno v návaznosti na současné počasí nejméně do 31. srpna, uvažujeme, že necháme otevřeno ještě do 5. září,“ dodal Frgal.