Také letos začátek sezony provázely komplikace v podobě technických problémů a chladného deštivého počasí, ale nakonec celý srpen i září byla výletní loď Santa Maria k dispozici turistům. Zájem veřejnosti předčil všechna očekávání. Loď už svezla na tisíc zájemců. Vzhledem k tomu, že najednou se vleze na palubu nanejvýš deset pasažérů, a každá plavba trvá minimálně hodinu, je jasné, že za dobrého počasí a hlavně o víkendech musela plachetnice brázdit přehradu od rána do večera.
Plachetnice vyplouvá z přístaviště v Leskovci nad Moravicí pod vedením zkušeného kapitána Radima Jurečky, aby se návštěvníci Slezské Harty mohli pokochat romantickými zátokami i nádhernou krajinou v okolí přehrady. Poetickým plavbám neubralo na atraktivitě ani to, že stěžně jsou na lodi vlastně jen pro parádu, protože ji nepohání vítr v plachtách, ale plynový motor. Tento ekologicky čistý pohon byl hlavní podmínkou, aby provozovatel lodi dostal výjimku pro plavbu po přehradě, která je zásobárnou pitné vody pro nádrž Kružberk.
Plavba je přístupná téměř všem věkovým kategoriím, děti do šesti let se mohou plavit zadarmo. Během sezóny se svezly po Slezské Hartě kromě dospělých také na tři stovky dětí. Kapitán se po vyplutí změnil v průvodce, který ochotně vykládá o zajímavostech v okolí Harty, které jsou zrovna k vidění, a podává odborný výklad z historie této nádrže. „Lidé si mohou dopřát výhled na krásnou přírodu, fotografovat panoramata kolem přehrady, mávat skautům a výletníkům, kteří táboří v přilehlých oblastech a samozřejmě všichni chtějí vidět hlavně sopku. Pokud zákazníci mají zájem a čas to dovolí, je možné plavbu prodloužit o další okruhy nebo přeplout téměř celou přehradu,“ uvedl bruntálský místostarosta Václav Mores, který je rovněž předsedou Mikroregionu Slezská Harta. Právě mikroregion je provozovatelem lodi Santa Maria.
Základní hodinovou plavbu zvládnou i pasažéři se slabším žaludkem, kteří jinak trpívají mořskou nemocí. Při nepříznivých povětrnostních podmínkách, za deště, silného větru a při zvýšených vlnách se nevyplouvá. Dobrodružné výlety plachetnicí stojí osmdesát korun. „Začátek sezony byl sice chladný a deštivý, ale naštěstí odmítnutých zájemců o vyhlídkovou plavbu nebylo zase tolik. Všechny prvotní neúspěchy jsme se snažili zájemcům vynahradit Určitě je potěšilo, že na Slezské Hartě je lodní doprava několikanásobně levnější než v Praze či jinde v republice. Navíc při zakoupení palubní vstupenky zákazník automaticky získává slevu do bazénu a wellness centra v Bruntále,“ dodal Václav Mores.
Loď Santa Maria vyplouvala převážně ze speciálně upraveného přístaviště v Leskovci nad Moravicí, ale není problém po domluvě vyplout třeba z Nové Pláně nebo v Roudna. Vzhledem k tomu, že loď byla plně vytížena turisty, zatím neplnila funkci přívozu pro Leskovec, Roudno a Razová. Tyto obce spolu po staletí sousedily, než je rozdělila přehrada.
Plavební sezona v číslech
Dvanáctimetrová plachetnice Santa Maria během srpna a září 2011 na vyhlídkových plavbách svezla celkem 737 platících cestujících. Děti do šesti let, které mají plavbu zadarmo, se v tom ale nepočítají. Těch bylo kolem 300. V srpnu provezl kapitán Radima Jurečky po hladině Slezské Harty 522 platících cestujících a v září 215 cestujících. Celkem se najezdilo 1020 plavebních kilometrů a spotřebovalo se 17 plynových bomb. Repliku historické lodi vyrobila společnost Misgurnus ve spolupráci s krnovskou firmou Plastimex.