Extrémní zásah zvládli i v osadě Víno, kde sníh úplně odřízl jedinou příjezdovou cestu od Slezských Rudoltic. Záchranná služby byla ve čtvrtek ráno volána k pacientovi do Vína, který trpěl vážnými interními obtížemi. Na pomoc vyjela okamžitě posádka rychlé zdravotnické pomoci.

„Operátoři krajského operačního střediska záchranné služby si byli vědomi, jak je v zimních podmínkách problematická dostupnost tohoto odlehlého místa na Osoblažsku u polských hranic. Souběžně s vysláním sanitky se proto obrátili se žádostí o spolupráci na Správu a údržbu silnic,“ popsal zásah mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.

Sloužící pracovník cestářství Jindřichov vyšel operátorům vstříc a na pomoc ihned vyslal vozidlo s šípovým pluhem. Záchranáři dojeli jen do Slezských Rudoltic, a pak už jen museli čekat na těžkou techniku. Cesta z Rudoltic do Vína úplně zmizela pod sněhem.

„Sanitka pokračovala v jízdě v závěsu za pluhem, ale sněhu bylo tolik, že i silničářský vůz na zaváté silnici v obtížných podmínkách sám uvízl. Silničáři proto povolali na pomoc dva nakladače, aby pomohli pluh vyprostit,“ popsal dramatické okamžiky Humpl. Protože čekání na posily silničářů znamenalo další zdržení, rozhodli se operátoři požádat o spolupráci také Horskou službu Jeseníky. Ta na místo vyslala vozidlo se sněžným skútrem.

„Záchranná služba sice disponuje vlastním sněžným skútrem, ale ten je až v Rýmařově, takže přesun by trval příliš dlouho,“ dodal Humpl. Horská služba byla ještě na cestě, když se po desáté hodině podařilo vysvobodit pluh a zprůjezdnit cestu do Vína. Dobrodružná cesta k pacientovi do Vína trvala sanitce dvě hodiny.

„Muž středního věku byl naštěstí při vědomí a jeho život v tu chvíli nebyl bezprostředně ohrožen. Záchranáři jej v rámci přednemocniční neodkladné péče ošetřili a se středně závažným postižením ho přepravili do nemocnice v Krnově,“ dodal Humpl.