„Jde především o absolventy středních škol a učilišť. Naproti tomu absolventi vysokých škol se na úřadu práce evidují minimálně, jejich uplatnitelnost na trhu práce je poměrně vysoká,“ potvrdil Milan Horna. Studenti touží zejména v létě vydělat peníze na brigádách. Nabídku zveřejňuje úřad většinou formou letáků na nástěnkách a vývěskách. Jsou k dispozici i v informačně poradenských kancelářích a na všech zprostředkovatelnách práce.

„V centrální databázi volných pracovních míst tyto nabídky neevidujeme, jelikož se většinou jedná pouze o krátkodobé pracovní příležitosti. Dle našeho názoru většina zaměstnavatelů nehledá studentskou výpomoc z důvodu úlev na daních, spíše hledají mladé lidi ochotné pracovat většinou na méně kvalifikovaných pozicích sezonního charakteru,“ řekl Milan Horna.

Obvykle brigádničí lidé za podstatně nižší výdělky, než kterých dosahují kmenoví zaměstnanci. „Studenti, popřípadě jejich rodiče, se občas obracejí se žádostí o zprostředkování studentské brigády na náš úřad práce. Jejich počet je ale minimální,“ podotknul Milan Horna. Většinou si studenti letní brigády zajišťují sami přímo u zaměstnavatelů, a to v předstihu až půl roku. „Dalším zdrojem nabídek pro studenty jsou zprostředkovatelské agentury, které studenty oslovují obvykle přímo ve školách,“ dodal ředitel Horna.