Protože významná řecká komunita našla nový domov právě na Krnovsku, zúčastnila se této večeře krnovská starostka Renata Ramazanová, poslanec parlamentu Libor Nowak z Krnova, nejvýznamnější krnovský česko – řecký podnikatel Kostas Samaras, který stojí za úspěchem Kofoly, a z Krnova pochází také Christos Bialas, předseda Asociace řeckých obcí v České republice.

Manželka řeckého prezidenta May Papuliu se bohužel pro nemoc z večeře omluvila. U stolu se sešla skutečně vybraná společnost, ve které nechyběly například špičky pravoslavné i katolické církve ani zástupci ministerstev.

Husička k snědku, Dvořák k poslechu

Jako předkrm se servíroval gratinovaný ovčí sýr s medovou omáčkou, dýňová polévka s pečeným cuketovým Julienne a pak už následovala česká specialita: husička plněná uzenou slaninou s brusinkovou omáčkou. U večeře je samozřejmostí to nejvybranější víno, zde se konkrétně ochutnával pozdní sběr Cabernet Savignon Chateau Dowina ročník 2006. K dobrému vínu a pití samozřejmě patří také vybraná hudba, takže večeři provázela díla Antonína Dvořáka, Bohuslava Martinů a Josefa Suka v podání Apollon Quartetu.

K prezidentovi se někteří poslanci ještě nedostali

Pro poslance parlamentu Libora Nowaka to byla první prezidentská večeře v jeho politické kariéře. „Jsem poslancem parlamentu zatím jen pár měsíců a už se mi naskytla mimořádná příležitost zúčastnit se státnické večeře se dvěma prezidenty. Někteří kolegové sedí v parlamentu třeba dvanáct let, ale pocta účastnit se prezidentské večeře je zatím nepotkala. Bohužel pan prezident Klaus se věnoval hlavně řeckým hostům, takže jsem neměl příležitost prohodit s ním pár slov, ale jinak mě tam čekala celá řada zajímavých setkání. Velký dojem na mě udělal například rozhovor s královehradeckým biskupem Dominikem Dukou,“ vzpomíná na slavnostní okamžiky Libor Nowak, který zvolil pro tuto příležitost smoking a motýlek. Krnovská starostka se po dlouhém vybírání rozhodla pro dlouhé večerní šaty, ve kterých převažuje elegantní stříbrná.

Prezidentské projevy přednesené při této příležitosti se týkaly řeckých dějin, které jsou současně dějinami naší civilizace, vstupu Turecka do Evropské unie i klimatických změn. Když se řecký a český prezident kvůli dalšímu programu museli ze společnosti vzdálit, role hostitelky se ujala šarmantní paní Livie Klausová.