Spousta stánků, veletrh zdraví, vystoupení mateřských škol, klientů Kouzelné buřinky nebo volnočasových útvarů Střediska volného času provázely oficiální otevření rýmařovského náměstí Míru. Náměstí získalo v prostoru u muzea kašnu, která ve městě dosud chyběla. Atmosféra na náměstí byla opravdu sváteční.

Na podpatky to není

„Náměstí se mi líbí víc než to původní, hlavně ta kašna, co tu postavili. Je to tu hezké," řekla Kristýna Stojospalová z Dolní Moravice, studentka rýmařovského gymnázia. Kristýna přišla se spolužačkou Anetou Janíkovou. Ani ona neví, jak by se ještě dalo náměstí vylepšit. Bavit se dorazili i předškoláci z mateřské školy v Jelínkově ulici. „Naši nejmladší zde vystupují s tanečním představením Omalovánky," uvedla paní učitelka Nikola Čudovská.

I paní učitelka moderní vzhled náměstí uvítala. „Je to perfektní, jen ta dlažba nepřeje ženám s podpatky," dodala učitelka Čudovská. Podívat se přišel s vnoučkem také Ladislav Pacvoň z Rýmařova, bruntálský středoškolský učitel. „Náměstí Míru je opravdu vzhledné. Jen kašně podle mého názoru něco chybí, nějaký monument. Chtělo by to kašnu oživit. Už pro seniory, kteří jsou ve věku mezi šedesáti a pětašedesáti lety nejpočetnější kategorií obyvatel," sdělil učitel Pacvoň.

Místo školy se mohly přijít podívat i rýmařovské středoškolačky. „Je to tady lepší, než bylo. I ta kašna je krásná, ta nám tady zatím chyběla," prohlásila jedna z nich, Julie Tydlačková.

V Břidličné náměstí chybí

Rekonstrukci náměstí Míru průběžně jezdíval sledovat ze sousední Břidličné živnostník Petr Libiš.

„Pravidelně jsem sledoval, jak to zde pokračuje. Proti Rýmařovu je to u nás v Břidličné doslova hrozné. Žádné náměstí nemáme, chybí nám zeleň, a tu, co tam bývala, ještě vykáceli. Když někdo Břidličnou projíždí, musí si říct, že je to tam úplná katastrofa. Ten rozdíl mezi Rýmařovem a námi vidí každý, nad tím zůstává rozum stát," zhodnotil rozdíl mezi oběma sousedními městy živnostník Libiš.

To už vystupovali v rámci oslav k otevření náměstí Míru děvčata a chlapci z Kouzelné buřinky.

„Já jsem s dětmi jen přišel, protože tu máme syna," prozradil tatínek jednoho z vystupujících chlapců Oldřich Přikryl, jehož znají obyvatelé bruntálského okresu jako bývalého ředitele bruntálského úřadu práce. Jeho syn pro změnu zabezpečoval se svými kolegy program oslav.

Právě syn Jan Přikryl zabezpečoval průběh oslav z pozice pracovníka rýmařovského Střediska volného času: „Dopoledne čekají návštěvníky většinou vystoupení kroužků našeho střediska a mateřských škol. Následují vystoupení dechových hudeb," prozradil Přikryl.

Vystoupení Šípková Růženka hrály například děti z mateřské školy v Revoluční ulici. „Náměstí je hezký, hlavně ta kašna," je si jistá malá divadelnice Viki Šišková.

Součástí oslavy byl i Veletrh zdraví a sociálních služeb. „Propagujeme zde wellness životní styl. Lidé k nám chodí hledat zdraví, správnou výživu, zájem je o zdravotní cvičení pro děti, i o závodní aerobik. Zdraví chtějí být všichni bez rozdílu, takže rozhodně rádi poradíme nejen dětem a ženám, ale i mužům," ujistila Lydie Mihálová ze Sportovního klubu Studio Sport a Zdraví Rýmařov.