Čip s registračním číslem musí majitelé nechat aplikovat do tří měsíců věku psa. Potvrzení od veterináře poté předloží na finančním odboru Městského úřadu v Rýmařově. Vedení města tak chce usnadnit identifikaci psa v případě, že někoho pokouše nebo se zaběhne. Pod větším dohledem budou tak i jejich majitelé, neboť bude snazší je například postihnout za volné pobíhání psa.

„Evidence psů se bude více shodovat s jejich skutečným stavem, zvýší se tak výběr poplatků,“ slibuje si také do nového nařízení starosta Rýmařova Petr Klouda a dodal: „Majitelé psů nás často šidí. Psa mají ve městě v paneláku a přihlášeného ho mají ve vedlejší vesnici u babičky v rodinném domku.“

Vyhláška vstoupí v platnost 1. března. Náklady spojené s čipováním ponese město Rýmařov. Předběžně jsou spočítány na dvě stě tisíc korun. „Jde o celkovou odhadnutou částku za čipy, jejich aplikaci, násobenou počtem evidovaných psů ve městě. Přesná částka vyjde z výběrového řízení, které bude vyhlášeno na veterináře, který bude čipování provádět,“ sdělila Hana Pavlásková z rýmařovské radnice.

V současnosti úředníci evidují více než pět set psů. Ti, kteří si psa pořídili před schválením této vyhlášky, jej musí nechat očipovat nejpozději do konce února příštího roku.

Zuzana Pršalová