„Netěsnost ve šroubení napouštěcího ventilu způsobila únik zhruba čtyřiceti kilo čpavku do prostoru strojovny a jejího přilehlého okolí. Ve strojovně se v tu dobu nacházel pracovník, u kterého došlo vlivem havárie k poranění očí a otoku plic, a zůstal tak ve strojovně uvězněn. Zraněného zaměstnance následně našel jeho vracející se spolupracovník a pro pomoc okamžitě zavolal na linku 150,“ přiblížila námět cvičení krajská mluvčí hasičů Kamila Langerová.

Operační středisko hasičů vyslalo na místo události nejen jednotky požární ochrany, ale kontaktovalo také operační střediska Policie ČR, zdravotnické záchranné služby a Městskou policii Rýmařov.

Hasiči - ilustrační foto
Ze železniční cisterny v Bruntále dostali dva zraněné hasiči

Hasičské jednotky vše průběžně monitorovaly a přiblížily se k místu havárie. „Následovala samotná záchrana zraněného zaměstnance z prostoru strojovny. Hasiči tak provedli veškeré činnosti a úkony potřebné k záchraně muže, to vše v ochranných protichemických oděvech. Skrápěli nejen prostor kolem místa úniku čpavku, ale zamezili i jeho dalšímu úniku z potrubí. Po úspěšné záchraně zraněného provedli dekontaminační úkony,“ popsala zásah mluvčí hasičů.

Cílem cvičení bylo prověření součinnosti a koordinace jednotlivých složek integrovaného záchranného systému (IZS), úřadů a stav havarijní připravenosti provozovatele Ledové plochy Rýmařov při úniku čpavku do vnějšího prostředí. Prověřovala se rovněž taktika složek IZS při společném zásahu.

Před 12 lety zasahovali hasiči v Krnově naostro:

Únik čpavku na stadioně v Krnově
Kvůli úniku čpavku museli u stadionu zasahovat hasiči

„Dále proběhlo ověření aktuálnosti havarijní karty Ledové plochy Rýmařov, prověření informování úřadů pomocí systému interaktivní hlasové odezvy, varování a informování obyvatelstva v přilehlé oblasti nejen prostřednictvím mobilní sirény, ale také prostřednictvím tlačených SMS zpráv,“ uzavřela Kamila Langerová.