Markéta s Veronikou přiznaly, že psaní pro ně byla zpočátku jen povinnost. „Začalo mě bavit to, že jsem mohla soutěžit,“ řekla Markéta Labajová. Veronice Pargačové se psaní zalíbilo až po prvních výsledcích. „Díky hře na klavír jsem měla rychlejší prsty a šlo mi to lépe než ostatním, a tak jsem psala dál, i když jsem nemusela. Možná mě bavilo právě to, že se mi dařilo,“ zamyslela se Veronika. Milan Musil se pro psaní rozhodl sám. „Rychlopsaní jsem si vybral, protože mě to bavilo a byla tam paní vychovatelka Kulichová a já ji měl moc rád,“ svěřil se.

Všichni tři se však shodují, že umění psát deseti prsty se jim může v budoucnu velmi hodit. Udržet se mezi písařskou elitou vyžaduje píli a hodiny strávené u počítače. Při zlepšování pomáhají i soustředění, na kterých bývá i autor výukového programu Jaroslav Zaviačič, který písařům nic neodpustí. „Při psaní jsme třeba museli odpočítávat od padesáti. Nebo jsme měli zakrytý monitor a psali jsme naslepo. Díky tomu se ale nemusím soustředit na to, co píšu a pokud udělám chybu, vím o ní a nemusím se dívat,“ prozradil Milan.

V červenci se Markéta, Veronika i Milan zúčastnili mistrovství světa v rychlopsaní. Z mnoha zážitků ale nechtěli některý upřednostnit. Pro Milana však velkým zážitkem byla prohlídka Prahy, zejména proto, že se mohl podívat i do míst, kam se běžný turista nepodívá. „Byli jsme v orloji nebo Prašné bráně,“ pochlubil se. Zajímavá byla také setkání se závodníky z jiných zemí. „Přede mnou seděl kluk z Rakouska a byl velmi překvapený, když viděl českou klávesnici. Bez písmen s háčky a čárkami měl hrozně prázdnou klávesnici a pořád nemohl pochopit, že máme ještě tolik písmenek,“ řekla Veronika Pargačová.

A jaké jsou cíle tří reprezentantů albrechtické základní školy? „Já si další cíl dát nemůžu, protože už nemám možnost. Na střední škole, kam jdu, psaní není a měla bych to těžké s dojížděním do Albrechtic,“ vysvětlila Veronika, proč pro ni rychlopsaní již skončilo. „U mě se cíle stupňovali. Nejdřív jsem chtěla být nejlepší ve třídě, na škole, teď už jsou v podstatě splněné. Možná ještě zkusit vyhrát republiku,“ řekla Markéta. „Já bych chtěl být mistr světa. Ještě na to mám čtyři roky,“ svěřil se Milan Musil.