Stavba biocentra přišla na více než čtrnáct milionů korun, přitom osmdesát procent uhradí dotace z evropských fondů a dalších deset procent Státní fond životního prostředí. Někteří zastupitelé však nejsou spokojeni s tím, jak vypadají břehy a proč zatím rybníky nebyly napuštěny.O tom, jak by měla lokalita vypadat, diskutovali na posledním jednání zastupitelstva města.

Ředitelka Sportovního gymnázia ve Vrbně p. P. Michaela Hradilová upozornila, že na březích rybníčku za sklárnami se nachází stále hodně střepů, a žádala po městu nápravu, aby tady nedocházelo ke zbytečným úrazům. Starostka Helena Kudelová oponovala, že v tom místě už byla na březích položena geotextilie a na ní zemina. Je však možné, že deště hlínu částečně odplavily.

„Nepočítáme už, že bychom v těch místech nechali znovu navážet zeminu, vlastně ani není odkud,“ řekla Kudelová. Na otázku Deníku, jak vidí možné řešení, aby břehy byly pro každého bezpečné, později uvedla: „Podstatné je, s jakým využitím se tady počítá. První rybník poblíž skláren by měl sloužit spíše rybářům, ne těm, kteří se v biocentru budou chtít okoupat. Pro koupání je uzpůsoben prostřední rybník. Ani k němu nebudeme navážet tuny písku, vždy to bude jen rybník.“

Starostka věří, že lidé budou ochotni sehnout se a skleněný střep seberou. Jako jsou na dvaceti místech města k dispozici sáčky pro psí exkrementy, mohly by podobné sáčky být i v lokalitě biocentra. „Před kolaudací stavby je předčasné předjímat, jak se naučí lidé tohle místo využívat k odpočinku či procházkám, kolik jich sem bude chodit. Neřešili jsme ani záchody,“ řekla starostka.

Napouštění nádrží také nebylo možné dříve, než investor stavbu vypořádá. „Je to případ, kdy stavba předběhla papírování, protože zima byla mírná a vybraná firma mohla zahájit práce dřív.“ Zastupitelé se shodli, že město zřejmě bude muset v místě řešit jiný problém. Aby zahrádkáři nenaváželi na břehy odpad ze zahrádek, jak to činili až doposud.