Rybařina je stále více populární a z původního cíle donést domů hromadu masa se stává sport, kdy většinou rybáři po zdolání rybu pouští zpět do vody. Nejsilnější zázemí má rybářství na Krnovsku, kde má místní organizace Českého rybářského svazu přes dva tisíce členů. Na Bruntásku, Vrbensku a Albrechticku jsou to další stovky nadšenců, kteří brzy ráno chodí k vodě.

Někteří z lovců vydrží u vody sedět i několik dní v kuse a na břehu rybníků a nádrží tráví veškerý svůj volný čas. „Nechodím po hospodách, tak co bych si nezajel na ryby,“ říká Milan Petříček z Krnova. Ten je vyznavač sportovního rybaření a rybu si domů odnáší výjimečně. „Většinu ulovených ryb pouštím zpět do vody. Domů si odnesu jen mírové dravce, anebo před Vánocemi pár kaprů,“ popisuje svůj milovaný sport nadšenec.

Harta láká rybáře z celé republiky

Nejvíce rybářů se nachází v okolí Slezské Harty. Na březích jich o víkendu sedí desítky a někdy i stovky. Zrovna nyní se pomalu blíží vrchol sezony lovu dravců. Ti k břehům přehrady lákají lovce i z jiných krajů. „Na Hartu jezdím s kolegy každoročně. Vždy si vytipujeme období a trávíme tady s kamarády čtrnáct dní,“ popsal své zážitky z rybolovu Jiří Dadrlok z Vyškova.

Na Hartě lze kromě kaprovitých ryb ulovit vzácné candáty, štiky, úhoře, sumce, pstruhy či bojovné amury. Přehrada díky své čistotě umožňuje přežívat také stovkám raků.

Dnešní rybáři po sobě nezanechávají hromady odpadků, ale snaží se přírodu udržovat v co nejlepším stavu. Mnohé rybářské brigády jsou zaměřeny na úklid břehů v okolí vodních nádrží, které jsou zasypány odpadky od letních turistů a koupajících se návštěvníků. Jen v okolí Slezské Harty odpracují „tiší blázni“ stovky brigádnických hodin, kdy uklízí odpadky po nerybářích a neukázněných návštěvnících přehrady.