Z nádrže o objemu asi šest set tisíc metrů krychlových muselo být vytěženo a ekologicky zlikvidováno asi tři tisíce tun usazených kalů, které byly kontaminované především těžkými kovy, sírany a chloridy. V některých místech dosahovala mocnost kontaminovaných usazenin až 150 centimetrů. Radnice se rozhodla nabídnout rekultivovanou vodní plochu k pronájmu.

„Lhůta pro podání přihlášek už skončila, poslední termín byl v úterý 27. listopadu. Na nezájem o pronájem si nemůžeme stěžovat, eminentní snahu projevili třeba bruntálští rybáři,“ řekl vedoucí odboru životního prostředí bruntálské radnice Vladimír Procházka. Po využití vodní plochy nechalo město zpracovat předběžnou studii. Podle ní by se vodní plocha měla postupně stát součástí bruntálské příměstské rekreační zóny.

Využívat by se mohla hlavně pro koupání a provozování vodních sportů. Měla by zde být písečná pláž, půjčovna loděk a také třeba občerstvení i s venkovním posezením. Dokonce by zde mohla být i 450 metrů dlouhá lanovka pro vodní lyžování. Vodní plocha o rozloze přes sedm hektarů by se Uhlířským vrchem dala spojit cyklostezkou. Pro motoristy by pak byla přístupná z Oborné.

„Na tomto záměru pronájem vodní plochy nic nemění. Smlouva o pronájmu musí být koncipována tak, aby případný pronajímatel dodržel závazky, které pro něj ze studie využití budou vyplývat,“ vysvětlil Vladimír Procházka.