Tradiční Rusínské pouti bude v neděli v 10.30 hodin předcházet slavnostní otevření komunikace Rusín – Gadzowice. Protože nová spojnice Osoblažska s Polskem byla postavena za finanční pomoci kraje, na její otevření byl pozván hejtman Evžen Tošenovský a jeho náměstek Pavol Lukša.

Po slavnostním otevření přechodu se po nové trase vydají polští poutníci k rusínské kapličce. Ta byla postavena v roce 1993 jako symbol usmíření mezi národy, jejichž historie je spojena s tímto regionem. Latinský citát v interiéru říká: "Aby všichni jedno byli".

Velké rusínské pouti se každoročně účastní zástupci českých, polských a německých věřících. „Česko-polsko-německá mše začíná v neděli v poledne, celebruje ji prelát Wolfgang Grochol s českými a polskými spolubratry,“ uvedl Jaroslav Kubánek, starosta obce Rusín.

Kaple nad Rusínem na kopci Klobouk je zdařilou replikou původní kapličky, která padle za oběť válečným událostem. Je postavena jen několik metrů od místa kaple původní, která byla zničena v roce 1945. Rusínská kaple Navštívení Panny Marie byla postavena z finančních příspěvků bývalých německých farníků a dnešních českých věřících z obcí Rusín a Hrozová, jako výraz usmíření národů.

Původní kaple pocházela z roku 1814 a v minulosti toto poutní místo bylo hojně navštěvované jak z území Osoblažska, tak z tehdejšího pruského Hlubčicka. Mramorová kropenka v kapli pochází ze zrušené sesterské kaple v krnovské nemocnici. Byla dlouhá léta ukrývána řádovými sestrami na Ježníku. Zvonek v v rusínské zvonici si přivezli volyňští Čechové z Volyně.

„Rusínská pouť po skončení mše svaté pokračuje zábavou a občerstvení u místního hostince. K tanci i poslechu nám bude hrát Karaoke Stones a pro děti bude k dispozici řetízkový kolotoč, trampolína a skluzavka. Program na celý víkend je bohatý, takže chceme kromě místních k nám do Rusína a Hrozové pozvat všechny, kteří si chtějí udělat zajímavý výlet,“ dodal Jaroslav Kubánek.

Víkendový program společně připravili Obecní úřad Rusín, římskokatolická farnost Hrozová a občanské sdružení Královský stolec.

V sobotu 2. srpna v Rusíně na hřišti od 9 hodin začíná Memoriál Pavla Vendolského v kopané. Zúčastní se ho týmy TJ Rusín, Slezských Rudoltic,TJ Bohušov a Stonožka Ostrava, což je tým asociace rodičů a přátel zdravotně postižených dětí v ČR. Pak se v 18 hodin uskuteční v hrozovském kostele sv. Michaela archanděla Benefiční koncert, na kterém kde budou vystupovat Eduard Müler, Martina Jalamasová, Monika Jadelská a Jistebnická třináctka.