V pondělí 7. března majitel chovu slepic, kachen a holubů v polské obci Równe přivezl na okresní veterinární stanici v Hlubčicích (Głubczycích) prvního uhynulého ptáka. Okresní veterinární lékař Marek Szaciłło – Kosowski se svým týmem okamžitě zajel do Równeho zkontrolovat situaci na jeho farmě.

V té době už tam bylo více uhynulých ptáků i těch, kteří vykazovali klinické příznaky ptačí chřipky. Jakmile Státní veterinární ústav Puławy po vyšetření uhynulé drůbeže potvrdil správnost této diagnózy, začal v polském pohraničí boj s epidemií ptačí chřipky.

Ptačí chřipka se blíží Osoblažsku. Farma Równe leží kousek za hranicemi s Polskem.
Ptačí chřipka se blíží Osoblažsku. Farma Równe leží přímo u hranic

Okresní veterinární lékař formálně označil Równe a Dobieszów za zamořenou oblast, a vytyčil ohroženou oblast, v níž se nachází 27 vesnic. Ohrožená oblast se od Równeho táhne až po větší město Hlubčice (Głubczyce).

V ochranném pásmu platí řada omezení a zákazů. V samotné zamořené oblasti proběhla likvidace chovů a dezinfekce zasažené farmy. Polští veterináři zatím nemají podezření na žádné další ohnisko ptačí chřipky v okolí. Situace se opakuje, ptačí chřipka řádila v Równem už v březnu 2021.