Romantická kamenná rozhledna funguje téměř jako logo Krnova, protože silueta kopce Cvilína je nezaměnitelná a je vidět už z velké dálky. Nejspíš proto se tolik Krnovanů zapojilo do ankety, když radnice otestovala veřejné mínění, zda by rozhledna měla v noci svítit nebo ne. Do průzkumu se zapojilo 1135 respondentů, z nichž 958 se vyjádřilo pro nasvícení. V komentářích odpůrců nasvícení se nejčastěji objevily obavy obavy ze světelného smogu, který má vliv na přírodu v okruhu mnoha kilometrů.

Přeplněná krnovská nemocnice zveřejnila emotivní fotografie, aby si veřejnost uvědomila, jak je péče o pacienty s Covid-19 náročná fyzicky i psychicky.
EMOTIVNÍ FOTO: Takto to nyní vypadá na přeplněném covidovém oddělení v Krnově

Město tyto podněty občanů nebralo na lehkou váhu. Bylo vybráno co nejšetrnější osvětlení rozhledny a také bylo přepracováno příliš silné nasvícení sousedního poutního kostela Panny Marie Sedmibolestné. „Při nasvětlení obou památek jsou použity co nejužší křivky svícení, aby světlo zbytečně neunikalo mimo nasvícený objekt. Široké křivky jsme aplikovali jen u dvou světel vzadu za kostelem, protože tam jsou moc blízko stavby. Kdyby tam světlo bylo úzké, udělalo by na fasádě kolečka,“ popsal novinky na Cvilíně jednatel dodavatelské společnosti VM Light trade Lukáš Dvouletý.

„Osvětlení rozhledny bylo připraveno už od srpna, tedy od chvíle, kdy byla po rekonstrukci zpřístupněna veřejnosti. S jeho zprovozněním jsme ale čekali na výměnu světel u poutního kostela, aby oba objekty na Cvilíně byly nasvíceny jednotně. A protože výměna už proběhla, můžeme osvětlení vyhlídkové věže zapojit,“ uvedl vedoucí odboru investic a správy majetku Jan Šrubař.

Ilustrační snímek.
PŘEHLEDNĚ: Povinné očkování je tu. Koho se týká, jaká hrozí odmítačům pokuta

Zakázku na výměnu osvětlení kostela v hodnotě 323 tisíc korun včetně DPH realizovala společnost VM Light trade, tedy stejná firma jako v případě rozhledny. Původně měla být výměna dokončena v říjnu, problémy s dodáním komponent ale termín prodloužily.

Podněty občanů v anketě o nasvícení rozhledny rovněž přispěly k instalaci technologie, která umožňuje časové omezení svícení a také regulaci jasu. Díky tomu lze nastavit dobu svícení například jen do půlnoci, nebo například po desáté večer snížit intenzitu světla na polovinu.

Nedočkavé běžkaře vítala v Jeseníkách na Ovčárně zatažená obloha, mokrý sníh a šedivé pošmourno. 2. 12. 2021
Běžkaři na vrcholech Jeseníků „mažou fialovej“, na Pradědu slušně přisněžilo

„Harmonogram svícení ale budeme teprve nastavovat, odborník, který ho má řešit, je momentálně ve stavu nemocných,“ uzavřel Jan Šrubař.