Nové Heřminovy měly komplikované vztahy Povodím Odry ať už v čele státního podniku stál kdokoliv. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) v roce 2014 zdůvodnil odvolání generálního ředitele Miroslava Krajíčka (ODS) právě jeho špatnou komunikací s Novými Heřminovy. V čele Povodí Odry pak Krajíčka v listopadu 2014 nahradil Jiří Pagáč (KDU-ČSL) .

OBEC SI STĚŽOVALA TAKÉ NA PAGÁČE

Ani pod vedením Jiřího Pagáče nebyla komunikace s Novými Heřminovy ideální. Starosta v roce 2017 na tuto skutečnost upozornil ministra Jurečku. „Vážený pane ministře, vámi pověřený Státní podnik Povodí Odry s námi odmítá diskutovat i o těch otázkách, na kterých by mohla panovat shoda už dnes. Mám na mysli ochranu samotné obce Nové Heřminovy, kterou připravují zcela bez konzultace se zastupiteli, natož pak s dotčenými občany,“ napsal starosta Nových Heřminov Ludvík Drobný Jurečkovi.

OBRAT V PROSINCI 2018

Po této stížnosti byla jednání mezi vedením obce a Povodím Odry na dlouho přerušena. Obrat přišel až loni v prosinci, kdy Jiří Pagáč vystoupil na jednání zastupitelstva a navrhl obnovit jednání v novém formátu.

Monika Dudová, ředitelka Charity Krnov, už řadu let vozí humanitární pomoc na Ukrajinu. Příští týden tam poveze sladkosti a aktovky pro děti, pleny pro dospělé, nemocniční lůžka, zdravotnický materiál, drogerii a oblečení.
Podpořte Ukrajinu sladkostí nebo na benefičním koncertu

„Rádi bychom diskutovali se všemi zastupiteli, jak koaličními, tak opozičními. Jak jsem zaznamenal, byla také u vás snaha o nějakého mediátora. My jsme zase volali po vládním zmocněnci, který by tuto činnost vykonával. Bohužel mám dopis z ministerstva, že na to nepřistoupí, takže si musíme pomoct sami,“ zdůvodnil Jiří Pagáč krátce před Vánoci svou iniciativu obnovit jednání s obcí a jejím zastupitelstvem.

MEDIÁTORA ČI VLÁDNÍHO ZMOCNĚNCE POŽADOVALA OBEC I POVODÍ ODRY

Vedení Heřminov i Jiří Pagáč upozornili ministerstvo zemědělství na problém, že státní podnik má jen omezené kompetence, což komplikuje vyjednávání s obcí. Obec už od roku 2008 opakovaně a bezvýsledně žádala ministerstvo zemědělství, aby místo Povodí Odry pověřilo jednáním o přehradě mediátora či vládního zmocněnce.

Obnovená v březnu přinesla konkrétní výsledky.

Obec napsala ministrovi zemědělství Miroslavu Tomanovi, že už je ochotná tolerovat přehradu výměnou za stavbu obchvatu.

„Jedinou kompenzací, na které se shodne drtivá většina občanů, může být pouze vybudování silničního obchvatu celé obce tak, jak už byl v minulosti naplánován a posléze z finančních důvodů odložen. Tento návrh se setkal s pozitivní reakcí u generálního ředitele Povodí Odry Jiřího Pagáče,“ napsal starosta Nových Heřminov ministrovi zemědělství Miroslavu Tomanovi 28.března. Jiří Pagáč odešel do důchodu k 1. květnu 2019. Ve funkci generálního ředitele ho nahradil Jiří Tkáč.

Jiří Pagáč byl generálním ředitelem Povodí Odry od listopadu 2014 do května 2019.
Nový generální ředitel Povodí Odry je Jiří Tkáč, nahradil lidovce Pagáče