Pokud generální rekonstrukce cvilínské rozhledny proběhne podle očekávání, už za dva roky by návštěvníci mohli nahoru vystoupat po nových schodech a rozhlédnout se z opravené vyhlídky. Do té doby ale bude mít rozhledna na dveřích nápis „Zavřeno“.
Kvůli drolícímu se cimbuří bylo už předloni nutné umístit nad přístupovým venkovním schodištěm lešení se stříškou. Nahoře na vyhlídkové terase zase návštěvníkům bránily v přístupu k cimbuří zábrany.
„Stav rozhledny je natolik havarijní, že ani tato opatření neskýtají návštěvníkům záruku bezpečnosti. Nevyhovuje staticky a přes únosnou míru pokročila také hniloba dřevěného schodiště. Proto bylo rozhodnuto o uzavření rozhledny ještě před samotným zahájením rekonstrukce,“ uvedla vedoucí krnovského odboru veřejných zakázek Klára Hazuchová.
Neutěšený stav rozhledny město řeší od roku 2017. Bylo nutné provést řadu průzkumů, na kterých se podílel i expert Českého egyptologického ústavu a další špičkoví experti v oboru geologie, statiky a dynamiky staveb.
„Mimo jiné šlo o geodetické zaměření pro zkoumání pohybu rozhledny nad rámec toho pravidelného, který provádějí Technické služby Krnov. Dále inženýrsko-geologický průzkum, průzkum vlhkosti a salinity zdiva nebo mykologický průzkum. Veškeré podklady nyní projektant zapracovává do dokumentace, kterou má odevzdat do konce srpna letošního roku,“ upřesnila Hazuchová.
Výběr dodavatele by mohl proběhnout ještě letos. Nejdřív bude nutné železobetonovým prstencem zpevnit základy, které se nacházejí v hloubce pouhých devadesáti centimetrů pod povrchem. Část podloží totiž tvoří skála. Problém je v tom, že rozhledna se nachází na místě, které je špatně dostupné pro těžkou techniku.
Kromě rekonstrukce samotné rozhledny architekti řeší také její nasvícení a úpravy okolí. „Sousední areál poutního kostela byl vloni vyhlášen národní kulturní památkou, což se odrazilo na větší návštěvnosti. Ta přinesla nejen zvýšenou potřebu laviček a odpadkových košů, ale také nutnost vybudovat veřejné toalety,“ uzavřela Klára Hazuchová.