„Mince s motivem Cvilína jsou významné z hlediska prestiže města, takže minimálně jedna by měla být součástí městských sbírek. Nemyslím si, že Česká mincovna bude u nás hledat motivy každý rok ani každých pět let. Takže je na zvážení, jakou hodnotu pro nás tato emise představuje," uvedl Przybyla.

Ceny medailí se liší podle provedení. Stříbrnou lze pořídit už za 1500 korun, ale ty nejcennější, zlaté uncové byly vyraženy pouze v limitované edici 300 kusů, takže cena jedné přesahuje 45 tisíc korun. Místostarosta Michal Brunclík se hned začal zajímat, co obnáší takovou medaili bezpečně vystavit, aby jen neležela v zaprášeném depozitáři.

Bývalá starostka Renata Ramazanová ho ujistila, že město Krnov je už dnes vlastníkem velké kolekce mincí, které byly nalezeny při rekonstrukci jednoho domu jako poklad ukrytý za dob Matyáše Korvína a jeho tažení za třicetileté války.

„Tento takzvaný krnovský poklad máme uložený v České spořitelně. Bylo by vhodné k němu pořídit i minci se Cvilínem, protože taková příležitost už nemusí vůbec nastat. Co se týče prezentace mincí veřejnosti, musíme brát v úvahu, že se jedná o drahé kovy. Zabezpečení přinese značné náklady navíc," informovala kolegy Ramazanová.

„Rozhledna Cvilín název získala podle stejnojmenného kopce, na němž byla zbudována. Mezi stavbami svého druhu patří ke skutečným unikátům, a proto jí náleží vlastní emise medaile z ryzího zlata ze série Rozhledny," vysvětlila Česká mincovna, proč si právě Cvilín zasloužil vlastní medaili či pamětní minci.

Mincovna sběratelům dodává společně s medailí informaci, že rozhledna byla v roce 1903 postavená podle projektu architekta Ernsta Latzela a je z ní vidět Praděd i Radhošť. Vybudovala ji krnovská sekce sudetského horského spolku. Za války rozhledna fungovala jako pozorovatelna německého vojska a přišla o věžičku.

Dlouho sloužila jako televizní vysílač a teprve nedávno jí byla vrácena původní vznešená úloha vyhlídkové věže.

Medailér Luboš Charvát je předním českým autorem pamětních mincí a medailí. Díky jeho nápadům právě vzniká sběratelská edice medailí s nejkrásnějšími českými rozhlednami. Ta cvilínská je v sérii pátým přírůstkem.

Medailér Luboš Charvát je předním českým autorem pamětních mincí a medailí. Díky jeho nápadům právě vzniká sběratelská edice medailí s nejkrásnějšími českými rozhlednami. Ta cvilínská je v sérii pátým přírůstkem. foto: Silvie Lintimerová