Opavice nabízí za běžného průtoku podobné podmínky jako dětské brouzdaliště. V parných dnech jsou její břehy obsazeny lidmi, kteří touží nejen po osvěžení kotníků a lýtek, ale rádi by se vykoupali celí. Smířili se s tím, že si v mělké Opavici nezaplavou, ale pilným budováním hrází se každoročně snaží zvýšit hladinu aspoň o pár centimetrů. Dokud byly stavebním materiálem jen placáky nalezené na dně řeky, dosáhli budovatelé nanejvýš stejnou hloubku, jakou mají doma ve vaně. Bylo jasné, že z obvyklého materiálu se nic moc lepšího postavit nedá.

Letos je ale situace jiná. Hráz nad úpravnou vody Zlatá Opavice ve směru na Chomýž je postavena opravdu bytelně a zvedá hladinu o více než metr. Je postavena z velkých kamenů a utěsněna plastovou fólií, takže nabízí hloubku, jakou nikdo na Opavici nepamatuje.

Bohužel tato hráz obdivuhodných proporcí nereprezentuje ani tak um a trpělivou práci stavitelů jako spíš jejich hloupost. Více než budovatelské dílo hráz symbolizuje vandalství.

Hráz do těchto maximalistických rozměrů zvětšila čtveřice mladých mužů ve věku 23 až 31 let. Mnohahodinová dřina a budovatelské úsilí je může vyjít draho. Ke stavbě hráze ve čtvrtek 26. května totiž používali kameny, které byly původně určeny ke zpevnění břehů. Nebylo ani příliš těžké kameny z břehů vytrhat, protože na mnoha místech jsou rozviklané nebo podemleté následkem loňských vysokých průtoků i starších povodní.

„Přivolaní strážníci městské policie zjistili, že už stačili při stavbě hráze rozebrat asi sedm metrů opevněných břehů směrem k úpravně a čtyři metry na protější straně. Hlídka strážníků pořídila fotodokumentaci hráze i rozebraného opevnění břehů a pak kontaktovala pracovníka státního podniku Povodí Odry, aby na místě posoudil situaci a odhadl rozsah škod. Protože podle Povodí Odry stavitelé hráze způsobili přemístěním kamenů škodu nejméně za patnáct tisíc korun, strážníci přivolali Policii ČR a případ jí předali,“ uvedla mluvčí Městského úřadu Krnov Dita Círová.

„Opevnění břehů, které se po pár letech nebo po první povodni dá rozebrat holýma rukama, jen ukazuje, jak je zbytečné a nerentabilní. Už dlouho upozorňujeme na to, že je potřeba přejít od betonu k šetrnějším úpravám koryt, které jsou bližší přírodě a přirozenému chování řeky,“ komentoval současný stav břehů Opavice Ivo Dokoupi,l koordinátor Hnutí Duha Jeseníky.