„Zdá se, že to byl správný tah, svěřit údržbu zeleně a ploch četě, v níž jsou lidé, kteří zrovna tady žijí. Oni sami si ohlídají, jak to v místě vypadá. Jedna naše pracovnice třeba nedávno zahlédla děti, jak vyhodily na trávu papíry. Šla za nimi a společně to uklidili,“ řekla Jana Juřenová, ředitelka sdružení Liga Bruntál.

Nejde přitom o samochválu, Liga mohla zaměstnat a poslat do západní lokality jiné pracovníky, žijící jinde. Jenže těm by bylo docela jedno, na jaký svinčík tady musí koukat lidé, kteří mají pořádek a nevyhazují, jako jiní, odpadky oknem ven. Okrajová část města při silnici první třídy 11 skutečně prohlédla a už není ostudou Bruntálu. Plochy se uklízejí nejméně třikrát v týdnu, a pokud by zakázku od města i nadále měla Liga, chce radnici garantovat přinejmenším stejně dobrý výsledek.

„Zatím zaměstnáváme v četě čtyři občany, z nich dva jsou se zdravotním postižením. Záměr rozšířit skupinu o další pracovníky zatím nevychází, nezískali jsme vyhlédnutý grant. I tak jsme pořídili z vlastních prostředků – z jiných aktivit Ligy – traktorek zhruba za 120 tisíc korun, přikoupili jsme dva křovinořezy a další sekačku. Jen tak četa může stíhat udržovat plochy až po ulici Pionýrskou,“ řekla Juřenová.

Podle ní zatím není zřejmé, jaký režim údržby v této části města bude fungovat v čase zimních měsíců. Liga má zájem na zaměstnávání lidí po celý rok. „V září budeme znovu jednat s městem, věřím, že se dohodneme, co dál,“ dodala Juřenová s tím, že lidé si příležitosti mít zajištěnu práci dokážou opravdu vážit. Svou práci odvádějí přinejmenším dobře.