V letním období dochází pravidelně k rojení včel. Ještě před tím, než se v úlu vylíhne nová královna, opouští stará královna s částí dělnic úl. Usazují se na vhodném místě a vytváří hroznovitý útvar. Roj je tvořen těly dělnic, které se nahloučily kolem staré královny. Asi týden po vylétnutí roje se ve starém úlu vylíhne královna nová a převezme vládu.

„V tomto období zasahujeme u rojení hmyzu často, a to každý rok. Jedná se však spíše o vosy nebo sršně. Letos však přibylo mnohem více rojení včel. Jsme na tuto práci všichni profesionálně vyškoleni, kdo má zrovna službu, je schopen roj odstranit,“ prozradil Jan Liška, jeden z městských hasičů.

Hasiči roj ochladí vodou a pak jej uzavřou do přepravky. Pokud se přihlásí majitel, který své včely neuhlídal, roj si odnese. Jinak je bohužel musí hasiči za odborné pomoci včelaře chemicky usmrtit.

Za prvních sedm dní v červnu vyjížděli hasiči v Krnově letos k rojení už pětkrát. „Letošní nárůst včelího rojení mohla způsobit snaha včelího společenství zachovat rod a doplnit ztráty. Mírná zima včely hodně vyčerpala, protože matka nepřestala klást vajíčka a navíc se opět rozšířila varoáza a včelí mor. Je to však pouze moje domněnka,“ vysvětlil biolog Martin Bodešínský, vedoucí Střediska ekologické výchovy v Krnově.

Dita Voznicová