Tři byty se rázem staly neobyvatelné a nájemníci skončili v městské ubytovně. Přestože se jedná o soukromý objekt, město se rozhodlo o nájemníky postarat, ale jen do konce roku 2008.

Spolumajiteli havarijního domu Dezideru Giňovi se podařilo radní obměkčit, aby se o jeho nájemníky město staralo alespoň ještě do konce února. Radním se do toho příliš nechtělo, protože majitelé domu původně slibovali provedení oprav mnohem dříve.

„Teprve v půlce prosince mi byla předána kompletní dokumentace potřebná k výstavbě nového stropu. Na stavebním úřadu jsme se už na všem dohodli, takže v lednu se konečně rozbíhají stavební práce. Dříve to opravdu nešlo vyřídit. Je nutné zajistit, aby ti lidé, konkrétně rodiny s dětmi, měli aspoň do konce února kde přežívat,“ popsal svou situaci Giňa.

„Povinnosti vůči nájemníkům má ten, kdo dům vlastní, a s kým mají uzavřenou nájemní smlouvu. Ujali jsme se nájemníků ze soukromého domu hned po havárii a už čtyři měsíce se o ně staráme. Podle mnohých kolegů v radě to byl dostatečný čas, najít řešení,“ dodala starostka Renata Ramazanová, podle které je prodloužení ubytování bezprizorních nájemníků výhradně v pravomoci rady.

„Radní vidí problém v tom, že pan Giňa původně tvrdil, že ubytování nájemníků do konce roku 2008 mu bude stačit, aby našel řešení. Ze začátku, hned když se stropy propadly, tam dokonce při jednání zaznělo, že mu bude stačit jen pár týdnů,“ vysvětluje opatrnost radních krnovský místostarosta Bedřich Marek.

Na první pokus v prosinci rada prodloužení nároku na ubytovnu neschválila, protože se obávala, že ze strany majitele jde o zdržovací taktiku a termín opět nebude dodržen. Až v lednu se radní nechali přesvědčit a prodloužili smlouvu do konce února.

Prvních pár dní v lednu dokonce rodiny užívaly ubytovnu v provizorním režimu bez právního nároku. „Radní by si měli uvědomit, že nerozhodují o silnici, ale o lidech, o rodinách s dětmi. Že se nám podaří všechno dát do pořádku do konce roku 2008 jsem opravdu říkal, ale situace se podstatně změnila s tím, jak jsem zjišťoval skutečný rozsah škod a náklady na opravu.

Nemůžu za to, že instituce pracují pomalu a bez nich já nemůžu v domě začít nic dělat. Navíc se to stalo uprostřed sezony, kdy všechny stavební firmy v okolí jsou plně vytížené. Sehnal jsem nakonec dodavatele prací až v Ostravě,“ argumentuje Dezider Giňa. Podle něj není pravda, že se v loňském roce na Opavské 21 nic neudělalo.

„Loni se to vyklízelo ve spolupráci s technickými službami, byly tam vysekány otvory pro uložení stropních profilů íček, sekala se tam kanalizace. S dalším postupem prací se muselo čekat, až bude hotová projektová dokumentace a posudky statika. Do půlky února to určitě bude připravené k bydlení,“ dodal Giňa.