Ukázalo se, že pachateli jsou mladí záškoláci, kteří se namísto učení vydali přepadnout handicapovanou ženu a muže, aby získali peníze na útěk od rodičů do Prahy.

Zločin pečlivě plánovali

Případ v malé obci na Bruntálsku nenechal snad nikoho chladným. Dva mladíci ve věku šestnáct a sedmnáct let brutálně napadli slepou ženu a jejího skoro nevidomého syna, kteří statečně čelí svému postižení.

Nešlo o žádné zkratkovité jednání, protože vychytralí lupiči se navzdory svému mládí na loupež připravovali celé tři týdny.

Vše měli promyšlené. Dobře věděli, že v domě žijí nevidomí. Předpokládali, že nebudou při fyzickém zápase klást větší odpor a navíc nebudou schopni pachatele popsat. Ještě chvíli před přepadením si důkladně mapovali terén.

Místo pozdravu rána pěstí

Zaklepali na dveře svých obětí, aby se přesvědčili, že muž a žena jsou v domě sami. Vyptávali se muže s posledními zbytky zraku na nějakou banalitu ohledně sousedů. Pak si při krátké poradě rozdělili role a určili, kdo si při přepadení vezme na starost ženu a kdo muže. Po druhém zaklepání už šli do akce naostro.

Už v prvních vteřinách muži rozbili brýle, a tím ho oslepili docela.

„Hned mezi dveřmi mě udeřil pěstí do obličeje takovou silou, že mě to katapultovalo do předsíně asi čtyři kroky zpátky, kde jsem se hlavou bouchl do zdi, až se mi rozbily brýle. Oba se pak na mě vrhli a začali mě oblepovat páskou,“ vzpomíná mladík.

Pro pomoc šel k sousedům

Chtěli ho páskou umlčet i znehybnit, ale zaskočilo je, jak aktivně se bránil. Když se ve dveřích objevila jeho slepá matka, najednou nevěděli, kam skočit dřív. Podařilo se jim zatlačit bránící se ženu do křesla, kde ji obtáčeli lepicí páskou.

Přestože skoro nevidomý muž ještě inkasoval několik ran hlavně do zad a do ledvin, podařilo se mu ve zmatku z domu utéct a nahmatat zvonek u sousedů.

Vyrazili nikoliv do lavic, ale na lup

„Byla jsem doma, když najednou někdo začal mačkat zvonek jak o život. Otevřela jsem okno, pod kterým stál vyděšený soused. V takovém stavu jsem ho ještě nikdy neviděla, byl úplně vyklepaný. Hned jsem pochopila, že se mu stalo něco strašného a běžela ke dveřím zeptat se co se děje,“ vzpomíná sousedka přepadených Jarmila Hynková, která pohotově přivolala policii.

Mladíci, kteří v té době správně měli sedět ve školních lavicích ve vyučování, z místa nezdařené loupeže mezitím utekli. Při rozsáhlé akci je policisté dopadli v polích, kde se ukrývali.

Matka se synem teď plánují, že si na svém domku nechají udělat několik bezpečnostních úprav. Nechtějí, aby se nepříjemné okamžiky opakovaly. „Fyzickou újmu nemám, ale o to horší psychickou. Z té zkušenosti se budu asi uzdravovat hodně dlouho,“ svěřila se slepá žena.