„My jsme si před tímto rozhodnutím zjistili všechny potřebné informace na internetových stránkách ministerstva práce. Mateřské příspěvky končí po šesti měsících, a pak rodina musí dobře zvážit, jaký typ rodičovského příspěvku pro ni bude optimální,“ popsala svou zkušenost Šárka Gaudková z Krnova. Její dcerka Theodora se narodila v září 2007, brzy bude mít půl roku a rodiče se právě rozhodují, jak dál.

Zákony nabízejí u rodičovského příspěvku tři základní možnosti. Mohou s dítětem zůstat doma do dvou, do tří, nebo do čtyř let, od toho se také odvíjí výše rodičovského příspěvku.

„Při odchodu na mateřskou bylo pro mě důležité, zda mi zaměstnavatel vyjde vstříc. Dohodli jsme se k oboustranné spokojenosti. Zaměstnavatel za mě nehledal náhradu s tím, že se po půl roce vrátím na poloviční úvazek. V současnosti mě zastupuje kolegyně, kterou jsem zaučila. Bývám jí k dispozici na telefonu pro případ, když si neví s něčím rady. Z tohoto důvodu jsme se také s manželem dohodli pro nejkratší variantu. Počítám s tím, že až budou dceři dva roky, nastoupím do práce na úvazek celý. V hlídání se budeme střídat s manželem. Snad to nějak zvládneme, jelikož potom budeme určitě řešit, zda dát Theu do jeslí, školky nebo využít pomoc babiček a paní na hlídání,“ popsala svou situaci Šárka Gaudková.

„Protože Theodora je naše první dítě, řekli jsme si s manželem, že se to dá s dvouletou dovolenou zvládnout. Počítáme ale s tím, že až přijdou další děti, bude už potřeba zůstat s nimi doma déle,“ dodala . Manželé Gaudkovi, stejně jako řada jiných rodičů, mohou potvrdit, že péče o tak malé dítě je náročná také finančně. Velkou pomocí pro ně bylo, že hodně potřebných věcí podědili po odrostlejších dětech nebo nakupovali v dětských secondhandech.

Maminky z Krnova, které řeší podobný problém, si oblíbily burzy oblečení, které pro ně pravidelně pořádá Slezská diakonie.