Ukázaly to testy, které pro občanské sdružení Arnika provedl Institut pro testování a certifikaci ve Zlíně. Výsledky testů včera představila Jitka Straková ze sdružení Arnika. Přesné názvy pomůcek ale Arnika neuvedla. Ftaláty se používají pro změkčování výrobků z PVC; pro hračky a výrobky pro děti je podle českých i evropských zákonů stanoven limit pro jejich obsah, pro školní pomůcky ale podle Strakové legislativní norma neexistuje.
Mezi testovanými výrobky byly penály, obaly na školní sešity, mazací gumy, které jsou vyrobeny z PVC a existuje tam velice vysoké riziko, že jsou změkčovány takzvanými ftaláty,“ řekla Straková. „Je tam reálné riziko, protože děti ty výrobky vkládají do úst a jsou s nimi v častém kontaktu,“ dodala. Ftaláty se podle ní uvolňují mechanickým tlakem a při zvýšené teplotě.
Jde o zdraví
Ftaláty jsou estery kyseliny ftalové. „Tvoří je skupina 40 látek, samozřejmě ne všechny jsou toxické,“ řekl Jindřich Petrlík z Arniky. Legislativa reguluje šest z nich. Ten nejvíce nebezpečný se označuje zkratkou DEHP. V současnosti jde podle Petrlíka o nejčastěji používané změkčovadlo PVC. Podle Strakové informace o použitých materiálech na výrobcích často chybí. Podle evropské směrnice je DEHP označován jako látka toxická pro reprodukční systém člověka.
„Konkrétně u chlapců se zjistilo, že to vede třeba k horšímu vývoji penisu anebo to má i negativní dopad na jejich chování, to znamená na vývoj nervové soustavy,“ varoval Petrlík. Šest nejvíce škodlivých ftalátů obecně má podle něj většinou negativní vliv i na játra a ledviny.
Testovaly se tři penály, dva obaly na sešity, dvě pryže a dva obaly na fixy. Nejhůř podle Strakové dopadl obal na školní sešit, který obsahoval přes 18 procent DEHP. Hmotnost školního penálu, zakoupeného v pražském papírnictví, a notového sešitu z prodejny školních a kancelářských potřeb v Českých Budějovicích zahrnovala 17 procent DEHP.
(čtk)