U dveří zařízení pro dítě v nouzi Klokánek zazvonila zoufalá rodina z Prahy a požádala jeho pracovníky, jestli by se o jejich potomka nemohli postarat. Rodina se ocitla ve finanční krizi, když muž přišel o práci. Otci se nakonec podařilo práci sehnat a po několika měsících situaci rodiny vylepšit natolik, že se jejich dítě mohlo vrátit domů.

Je to jeden z případů, kdy se chudí rodiče stále častěji snaží odkládat svoje děti do Klokánků, kterých v České republice funguje třináct.

Bez střechy nad hlavou

Klokánek ročně přijme zhruba 400 dětí, třetinu z nich pak přivedou rodiče, kteří se ocitli bez peněz nebo ztratili střechu nad hlavou. „Je to poměrně častý případ,“ uvedla předsedkyně Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková. Domnívá se přitom, že podobných případů bude přibývat zejména po deregulaci nájemného a snížení sociálních dávek. Podle šéfky fondu by měl takovým rodičům pomoci stát třeba speciální příspěvkem na bydlení.

„Jediným problémem je střecha nad hlavou. Tito rodiče nemají, kdo by jim pomohl. Když se dostanou do potíží, často skončí u gamblerství nebo alkoholu. Může to skončit i týráním dětí,“ řekla Vodičková.

V této souvislosti zmínila případ matky, kterou její druh v noci vyhodil na ulici i s dětmi, přičemž jedno z nich bylo dvouleté. Na to se zoufalá žena objevila u dveří Klokánku s prosbou o pomoc. „Snažíme se pak i pro matku najít nějaké náhradní bydlení, třeba v azylovém domě. Tam se matky o děti starají dobře, ale když se vrátí do normálního života, často přijmou partnera zpět a jede to nanovo,“ doplnila předsedkyně Fondu ohrožených dětí.

V ústavu měsíce i roky

Ne všechny děti se ovšem z Klokánku vrátí zpět ke svým rodičům. Pro některé z nich je nutné najít náhradní rodiny. „Do původní rodiny se vrací asi 65 procent dětí,“ upřesnila šéfka fondu. Dvě třetiny dětí z Klokánku odchází do tří měsíců.

Jsou však i případy, kdy dítě v zařízení stráví třeba několik let. To byl třeba případ mladé narkomanky, jejíž dítě bylo v Klokánku vychováváno čtyři roky. Ženě se nakonec podařilo se svojí závislostí skoncovat a dítě se mohlo šťastně vrátit ke své matce.

VILÉM JANOUŠ