Jezdci na čtyřkolkách nejenže svou bezohledností ničí přírodu, ale navíc neberou ohledy na chodce a svou rychlou jízdou je ohrožují. „Zaznamenali jsme několik stížností,“ potvrdil šéf bruntálské městské policie Pavel Petr.

Identifikovat konkrétního pachatele je prý ale těžké. Vůz městské policie se do náročného terénu, kde čtyřkolkáři řádí, nedostane. Přistihnout je přímo při činu je tedy prakticky nemožné, pokud navíc mají sundané poznávací značky. „Jediným řešením by bylo, kdyby na ně někdo ukázal,“ dodal Pavel Petr. I když se tak někteří čtyřkolkáři nechovají, pravidla silničního provozu a zákony platí i pro ně.

Podle mluvčí Policie ČR Pavly Tuškové musejí mít ti, kteří chtějí jezdit po komunikacích, vozítko řádně registrované. Šoférovat mohou jen s platným řidičským průkazem pro skupinu odpovídající hmotnosti stroje. „Pokud takovéto vozidlo jezdí a není registrováno, může řidič jezdit pouze po svém pozemku nebo po soukromém pozemku se souhlasem vlastníka,“ sdělila Tušková.

Za přestupek proti životnímu prostředí hrozí nezodpovědným šoférům terénních vozítek pokuty ve výši od pěti do desíti tisíc korun a zákaz řízení na jeden rok. „Pokud vozidlo řídí někdo, kdo není držitelem řidičského průkazu, dopouští se trestného činu řízení motorových vozidel bez řidičského oprávnění, za což mu hrozí odnětí svobody až na jeden rok,“ upozornila Tušková.

Podle pravidel silničního provozu musejí mít řidiči čtyřkolek také přilbu, pokud jejich stroj není opatřen ochranným rámem.

Zuzana Pršalová