Dvanáct řezbářů z různých koutů republiky a každý jiného osobitého stylu práce se sešlo na třídenním setkání v Jiříkově. Na Řezbářských dnech v Pradědově galerii U Halouzků mohli lidé od pátku do neděle pozorovat, jak jde mistrům práce od ruky.

VALACH Z VALAŠSKÝCH KLOUBOUKŮ

Někdo vyřezával drobné věci, které se mu vešly do dlaně, jiný opracovával pořádný kus klády. Jeden řezbář se hojně činil s motorovou pilou, další palicí bušil do festovního dláta a jiný se spokojil s ostrým nožem. I námět si každý vybral podle toho, co je mu nejbližší.

„Já dělám Valacha, s valašským kloboukem a s holí," prozradil Zdeněk Matyáš, který přijel z Valašských Klobouků. Věnuje se figurální plastice, reliéfům a plastikám s lidovými náměty.

DVA NOVÍ PRADĚDOVÉ

Návštěvníci si mohli výrobky na místě zakoupit. K vidění zde byly dvě sochy Pradědů v nadživotní velikosti, v pořadí jde o sedmnáctého a osmnáctého Praděda, kterého vyrobil řezbář Jiří Halouzka. Jedna socha by zítra měla z galerie odjet do Babic u Šternberka, o umístění druhé ještě není rozhodnuto, je ale možné, že se objeví u přehrady Slezská Harta.

KOLEGOVÉ ŘEZBÁŘI

„Jsme parta, která se takhle schází už pětadvacet let. Jezdili jsme po českých městech, po revoluci jsme začali éru řezbářských sympozií. Tehdy to bylo něco zvláštního, zvala nás velká města, tehdy se na místě taky prodala většina výrobků," zavzpomínal na začátky řezbářských setkání Jiří Halouzka, v jehož galerii v Jiříkově se nyní tato setkání už několik let konají.

To, co řezbáři vyrobí, na místě buď prodají, anebo si odvezou. Přes den vyřezávají pro lidi, předvádí, jak se co dělá, ale večer, když se zavře galerie, sesednou se u ohně, zpívají, hrají a povídají si. „Tahle setkání jsou totiž hlavně o přátelství. Každý z nás dělá něco jiného, což nás stmeluje, protože si nekonkurujeme, ale třeba ještě doporučujeme zakázky," konstatoval Halouzka.

Příští rok setkání proběhne opět v galerii v Jiříkově. Je docela dobře možné, že se řezbáři pustí do nějakého společného díla, do dřevořezby, která by byla jejich kolektivním výtvorem. Tahle práce by mohla být rozpracována i několik let. „Něco podobného už tady v galerii je, kamarádi mi vyřezali betlém, každý udělal jednu figurku," podotkl Halouzka.