Obdivovat šikovnost mistrů svého řemesla mohou od pátku diváci v Jiříkově. V tamní Pradědově galerii U Halouzků se koná řezbářské sympózium, na které bylo pozváno deset řezbářů. Galerie je přístupná, a tak návštěvníci uvidí, jak se z kusů dřeva rodí krásné sochy.

„Každý řezbář dostane špalek a bude z něj vyřezávat pohádkové bytosti," řekl Jiří Halouzka, který je pořadatelem řezbářských dnů v Jiříkově. Jednotliví řezbáři také budou vystavovat a prodávat své výrobky. Diváci se mohou umělců také třeba poptat na radu, jak vyřezávat, nebo si koupit řezbářské nářadí.

Pro návštěvníky je toho připraveno daleko víc. Lidé si mohou projít celou galerii a prohlédnout si vystavené sochy, včetně novinek, které za několik dní galerii opustí. Kdo dorazí, uvidí dva nové Pradědy, které vyřezal Jiří Halouzka. Jedna socha poputuje na Hanou, o umístění druhé ještě není rozhodnuto.

Pro děti jsou připraveny soutěže a zábava, od pátku až do neděle vždy ve 14 hodin mohou vidět dřevěného draka chrlícího oheň. Po tři dny zde bude také koncertovat hudební skupina Kentauři.

Celý areál si mohou lidé prohlédnout z výšky, je zde postavená nová vyhlídková plošina. A je na co koukat, kromě stáda daňků je v areálu i párek muflonů, volně tu prochází pávi a ve voliéře žijí výři. „K vidění je naše jezírko s dvěma novými kořenovými čističkami, osázené lekníny. Máme takové barvy, že nám je všichni závidí," pochlubil se Halouzka.

Až se večer zavře galerie, řezbáři se sejdou u ohně na kus řeči. „Scházíme se takto už pětadvacet let, uděláme něco dobrého na rožni, posedíme, popovídáme, zahrajeme," dodal Halouzka.