Pradědova galerie U Halouzků v Jiříkově se po tři dny stane místem třináctého ročníku mezinárodního setkání řezbářů, a to od pátku 6. do neděle 8. července. Je to ale akce především pro veřejnost. Návštěvníci se mohou podívat řezbářům přímo pod ruce a v galerii je pro ně připravena řada atrakcí.

„Letošní setkání je nové v tom, že řezbáři budou vyřezávat sochy na dané téma, a to budou lesní skřítci. Vyřezané sochy zůstanou k podívání v galerii," řekl pořadatel Jiří Halouzka. Návštěvníci mohou pozorovat řezbáře přímo při práci, mohou se na ně obrátit s prosbou o radu, pokud sami zkouší vyřezávat a dokonce si na místě mohou zakoupit řezbářské náčiní. A nebo si zakoupit některou z vystavených soch či řezbářských výtvorů. „

K jídlu bude pravá živáňská a Pradědovy speciality. Je tu ale i velké ohniště pro čtyřicet lidí. Tam si kdokoliv může opéci špekáček. Nedávno se na mně totiž obrátila jedna škola, že by si tu chtěla na zájezdě opéci špekáčky. Už to není jak dřív, že se mohlo kamkoliv do přírody," zval na dobroty Halouzka. Pro děti jsou připraveny hry a soutěže, mohou se povozit na Halouzkových dřevěných kolotočích a nebo si i vyzkoušet, jak se ovládá Halouzkův trojhlavý drak, chrlící oheň. Třikrát denně zde navíc drak ohněm sežehne jednoho neposlušného skřítka. Nepůjde ale o výtvory řezbářů, nýbrž o postavičku ze slámy. Připravena je soutěž v hodu oštěpem, chytání ryb, házení lasem a řada dalších zálesáckých dovedností.

Řezbářské dny v Pradědova galerie U Halouzků v Jiříkově budou přístupny od 9 do 18 hodin, tedy v běžnou otvírací dobu galerie. Na setkání dorazí řezbáři z Čech, ze Slovenska, z Polska a Rakouska.