Do Pradědovy galerie v Jiříkově se lidé jezdí dívat na největší vyřezávaný betlém na světě. Zajímavých soch je tu ale daleko více a řezbář Halouzka vymýšlí a vyrábí nové. Práce na soše bohyně lovu Diany přivedla řezbáře Jiřího Halouzku k novému řezbářskému projektu. Pustí se do soch antických bohů.

Před časem dělal Halouzka na zakázku dvě sochy, které jsou spojeny s tradicí české myslivosti. Vyřezával sochu svatého Huberta a bohyně lovu Diany. „O sochy mě požádal můj kamarád, udělal si lovecký srub a obě sochy budou u srubu jako opěrné sloupy u vstupu,“ řekl Jiří Halouzka. A když už byl v tom vyřezávání, udělal podobné sochy svatého Huberta a Diany i do své návštěvnické Pradědovy galerie v Jiříkově.

„Je mi to blízké, sám jsem myslivec, chovám tu živá zvířata, divočáky, daňky, muflony, výry,“ vysvětlil Jiří Halouzka, co jej přimělo vyrobit znovu sochu patrona české myslivosti i bohyně lovu. Sochy svatého Huberta a Diany najdou své místo v Pradědově galerii u soch jelena s laní.

Halouzka má rád báje a pověsti a při práci na soše bohyně Diany se mu vybavily ty antické pověsti a napadlo jej pokračovat v práci a vyřezat Dia a Poseidona a další hlavní antické bohy. „Budou z dubu, ten dlouho vydrží. Je ale stále těžší sehnat vhodné kmeny.

Vyřezávám sochy v životní velikosti z jednoho kusu dřeva a vhodných stromů není mnoho, je obtížné dostat se k dobrému materiálu,“ posteskl si Halouzka.