Prvním motivem, který nejprve řezbář rozkreslil na papír jsou čtyři děti, dovádějící na houpačce. Každá figura se hýbe jinak, houpačka je zpřevodovaná tak, aby ji později mohl prostřednictvím řemínku pohánět miniaturní motorek. Další figurou je selka, stloukající v máselnici máslo.

Na flašinet hraje další z figur, představující vysloužilého vojáka. „Místo trafiky dostal po skončení vojny flašinet, takže nyní je odsouzen k doživotnímu otáčení klikou,“ řekl Deníku řezbář František Nedomlel.

Předposlední Nedomlelovou figurou je brusič kosy, i jemu umožňuje pohyb převod, poháněný motorkem. Jako poslední vznikla zajímavá figura hrnčíře, pohánějícího hrnčířský kruh nožním pohonem.

Nepohyblivé vyrábí jiní řezbáři

Figury umístí František Nedomlel v Horní Lidči na Valašsku do pastorální budovy vedle kostela. Uvnitř stavby je betlém, jehož se stanou figury součástí. Nedomlel vyráběl všechny figury pohyblivé. Ty, které jsou statické vyráběli jeho řezbářští kolegové, mezi nimiž jsou Petr Chorovský z Města Albrechtic nebo Jan Vincker z Hranic na Moravě. „Všechny figury jsem vyráběl z lípy, která je mým oblíbeným materiálem,“ prozradil František Nedomlel.

Základní náměty si vymysleli v Horní Lidči, konkrétní podobu většiny figur si však vymýšlel bruntálský řezbář sám. Kdo už by měl vědět lépe, jak tu kterou figuru vyřezat, než pokračovatel řezbářského rodu. Jeho otec Josef Nedomlel ze Starého Města u Bruntálu založil betlémy v Bruntále a Mohelnici. A právě Josefův syn František Nedomlel do obou betlémů každoročně dodělá několik dalších figurek. Největší zájem je samozřejmě o postavy v pohybu.

„Veškeré moje figury jsou v pohybu. Jelikož je Horní Lideč na Valašsku, proto jsem vyřezal také Valacha, který naklepává kosu,“ prozradil Nedomlel. Muž naklepávající kosu nosí speciální krajové ozdoby, má tlustý valašský pásek, „klobúk“ i třaslavice neboli bílé kalhoty.

Než se dal František Nedomlel do vyřezávání, zhotovil papírové nákresy, čelní pohledy na figury, i boční. Náměty rozpracoval sám a do nejmenšího detailu. „Je třeba připravit bokorys a nárys, které si překopíruji na hranolek dřeva. Vyřežu na pásové pile jak tu, tak i druhou část a tím pádem se mi mnohem snadněji pracuje,“ popsal dřevořezbu Nedomlel.