Mrzne až praští. Tvoří se sněhové jazyky. Větve se lámou silným mrazivým větrem.

V tomto počasí vyjíždí moderátor pořadu Můžeme dál? Tomáš Měcháček na Bruntálsko. Místní prostředí je často popisováno jako surové a jeho obyvatelé jsou prý drsní a rázovití. Nemá si tedy cenu hrát na nějaké slečinky. Pěkně navléct rukavice, omotat šálu a vzhůru pod Nízký Jeseník!

O charakteru krajiny a o lidech, kteří zde žijí, vzniklo již několik filmů. Slavný americký režisér Luc Besson tu natočil své lehce kontroverzní pojetí Jany z Arku, Česká televize tu natočila pohádku Císař a Tambor a režisér Bohdan Sláma zde našel kulisy pro Divoké včely. Není tedy pochyb o tom, že Bruntálsko poslouží pro pořad České televize velmi dobře. Jací ale budou soutěžící?

Tomáš si nejprve půjde omrknout, jak vypadá takový moravskoslezský výlov rybníka, aby se nato přemístil do Jiříkova za Jiřím Halouzkou, autorem největšího betlému na světě. Ten během soutěžení mimo jiné prozradí, jaké to je žít celý život obklopen sochami ze dřeva, ukáže projekty, na kterých pracuje a zavzpomíná na audienci u Jana Pavla druhého.

Dnešní díl startuje již v 18.25 na ČT1 a rozhodně se máte na co těšit.