Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Řezbář František Nedomlel: Patřím mezi bruntálské patrioty

Bruntál /ROZHOVOR/ - Letošní rok se v Bruntále nese ve znamení oslav osmi set let od založení města. Město vyhlásilo v lednu osm významných osobností města Bruntálu z ankety Žijí mezi námi.

10.2.2013 1
SDÍLEJ:

František NedomlelFoto: DENÍK/Karel Janeček

Osobností města 2013 je také řezbář František Nedomlel, autor zastavení Křížové cesty na Uhlířský vrch v Bruntále. Řezbář je rovněž spolutvůrcem bruntálského a mohelnického betlému, který stvořil jeho otec Josef Nedomlel. Pokračovatel uměleckého rodu František Nedomlel se dočkal ocenění Osobnost města Bruntálu už podruhé v životě, poprvé to bylo v roce 2009, kdy se s udělováním tohoto ocenění začalo. Je vůbec prvním člověkem, který titul Osobnost města Bruntálu získal.

Těší vás coby osobnost města dvojnásobné ocenění?

Poprvé mě ocenili před čtyřmi lety za opakovanou propagaci města. Rozhodně se počítám mezi bruntálské patrioty, takže je jasné, že ocenění přijímám s hrdostí.

V Bruntále jste se ale nenarodil…

Narodil jsem se sice ve Zlíně, ale opravdu jen narodil. Dětství jsem prožil a poté jsem vyrůstal ve Starém Městě u Bruntálu. V roce 1972 jsem se přestěhoval do sousedního Bruntálu, kde jsem si postavil dům. Opakuji, že jsem patriotem města Bruntálu, ať už je to město jakékoliv. Zažili jsme různé, i hrůzné doby, někdo dokonce z Bruntálu utekl, odstěhoval se a už se nevrátil, s Bruntálem nechce mít nic společného. Já jsem podobnou myšlenku nikdy nepojal.

Jsou nějaká přání, která byste si v životě ještě rád splnil?

Toto je určitě zajímavá otázka, na kterou bych se podíval z poněkud jiného úhlu pohledu. Když se sejdu se svými vrstevníky, vždycky si přejeme jen to zdraví. Když to zdraví je, potom je i to ostatní. Hlavní je, aby mozek pracoval, aby ke mně nepřišel ten Němec, co obvykle důchodcům všechno krade, jistě že myslím Aloise Alzheimera. To by bylo krajně nepříjemné. Určitě jsem si už řadu životních přání splnil. Já to vnímám tak, že se mi chce žít. A když se mi chce žít, chce se mi zároveň pracovat. Co přijde, to udělám. Mám do budoucna nějaké vyhlídky, raději bych ale své plány neprozrazoval. To se nikdy nemá, prostě to buď přijde, nebo nepřijde. Nechávám to na tom nejvyšším nad námi, který řídí naše kroky.

Při tvorbě dáte více na srdce, instinkt, či rozum?

Rozhodně je to kombinace všech možných faktorů.

Co říkáte na letošní oslavy osmi set let od založení města Bruntálu?

Co na to říkám… Když mi bylo patnáct let, konaly se oslavy 750 let od založení města Bruntálu. Ve městě se to oslavovalo trošičku jiným způsobem než dnes, moc dobře si na to pamatuji. Já si tehdy říkal, že pokud budeme slavit osmisté výročí, měli bychom také hovořit o Starém Městě u Bruntálu. Vždyť právě v jeho katastru byl Bruntál založen, město se přestěhovalo až v pozdější době. Jak se píše v Uničovské listině v roce 1223, už tehdy byl Bruntál přestěhován do dnešního katastru. Původně to začalo v kostele ve Starém Městě.

Autor: Karel Janeček

10.2.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na vrcholu hory Kazbegi v Gruzii. Adam Matějka úplně vpravo.

Adam Matějka: To, jestli horu zdoláte, záleží taky na tom, jak se cítíte

Jiří Doleček vydal knihu Popraviště aneb zpověď volyňského Čecha. Narodil se na Ukrajině, ve svých čtrnácti letech dal sbohem Sovětskému svazu a od roku 1947 už byl studentem krnovského gymnázia.

Zámek Linhartovy právě nabízí výstavu na téma volyňských Čechů

Řezbář se chystá na antické bohy

Zeus, Poseidon a další postavy antických bájí najdou své místo v galerii proslavené betlémem.

Kam o víkendu za fotbalem?

Přinášíme vám přehled sportovních utkání o víkendu 21. a 22. října.

Myslivecká mše s ukázkou pasování

K velmi působivým mysliveckým zvykům a tradicím patří Svatohubertské mše. Díky nim se veřejnost může seznámit i s některými starodávnými mysliveckými rituály.

Měření škodlivost neprokázalo. Zápachu asfaltu se Krnov nezbaví

Poškozuje provozovna, kde se roztápí asfalt, ovzduší v Krnově? Ze dvou měření čistoty ovzduší vyplývá, že ne. Lidé bojující proti asfaltovně ale měření zpochybňují.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení