Na některých místech Odry už dokonce vyhlásili zákaz rybolovu. ČTK to řekl předseda krajské pobočky Českého rybářského svazu Miloš Martínek. Mluvčí společnosti Povodí Odry Šárka Vlčková ČTK řekla, že za posledních deset let Moravskoslezský kraj zažívá největší sucho. "Na tom se podepsalo hned několik okolností. Většinou sucho začíná až v létě. Letos ho ale máme už od dubna. V zimě totiž bylo málo sněhu a z jara nemělo co tát. Navíc i jaro bylo velmi teplé a moc nepršelo," řekla.
Rybáři v těchto dnech například přelovují ve Frenštátě pod Radhoštěm kritickou řeku Lomnou. Ryby vypouštějí do toků blíž horám, kde mají šanci ještě přežít. "Takovým míst, kde ještě teče kyslíkatá voda, ale rychle ubývá," řekl Martínek. Postižené jsou podle něj hlavně chovné toky, které vysychají. Martínek odhaduje, že v nich letos uhyne až 40 procent pstruhů obecných.
"Nedostatek vody přitahuje také pytláky. Ryba je v horších podmínkách zranitelnější, proto je snadnější ulovit ji nekalým způsobem. Zvlášť v revírech, které jsou mimo civilizaci a jejich kontrola není nadoraz," vysvětlil. Dodal, že rybám škodí i bezohledné úpravy toků těžkou technikou. "Pokud koryto s nedostatkem vody upravují bagry, ryby v zkalené vodě prakticky nemají šanci přežít. V Beskydech je většina toků zregulovaná tak, že i po dešti voda rychle uteče vydlážděným korytem, které nemá žádnou možnost ji zadržet," upozornil Martínek.
Nyní jsou podle mluvčí vodohospodářů ve všech řekách v kraji hlášeny minimální průtoky. Z přehrad jsou na tom lépe ty v Jeseníkách. "Například Slezská Harta je naplněna z 92 procent a Kružberk z 80 procent," řekla Vlčková. Dodala, že v Beskydech je situace horší. Nádrž Žermanice je dokonce jen těsně nad 50 procenty naplněnosti. "Rozhodně to ale neznamená nějaké riziko omezení dodávek pitné vody," řekla Vlčková.
Pokud ale teplé počasí vydrží až do konce léta, můžou podle ní nastat komplikace s dodávkou užitkové vody do některých podniků. "To bychom ale dokázali vyřešit přepouštěním vody z jednotlivých přehrad tak, abychom odběratele uspokojili," řekla. I podle ní má nedostatek vody špatný vliv na život v řekách. "Přehrady musí vypouštět do řek minimální odtoky, aby mohly ryby žít. U těchto toků nic nehrozí. Problémy mohou nastat naopak u řek, kde přehrady nejsou. Apelujeme na ty, kteří bydlí u řek a vodu odebírají přímo z nich, například na zalévání či do bazénů, aby tuto činnost omezili," řekla.
Mluvčí společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava Eva Špirochová ČTK řekla, že nyní zaznamenali nárůst odběrů vody u domácností o pět až deset procent. "Z centrálních zdrojů našeho vodárenského systému zatím plynulost dodávek vody ohrožena není a neplánujeme žádná omezující opatření," řekla mluvčí.