Čivavu, která má naději na zápis do Guinessovy knihy rekordů v kolonce nejmenší pes, návštěvník dříve uslyší, než uvidí. Za touto hříčkou přírody už na Ježník jezdí televizní štáby. Roztomilá miničivava potěšila diváky televizí Nova i Prima.

Štěně, které dostalo od majitelů jméno ET, váží pouhých čtyři sta gramů. Pro představu – tato váha odpovídá čtyřem tabulkám čokolády. Svou velikostí ET není větší než křeček či malé morče. „Až bude ET dospělý, měla by váha ukázat asi šest set gramů. Může ale také ještě vyrůst. To se stává, že i ta nejmenší štěňata z vrhu nakonec přerostou všechny své sourozence,“ prozradil majitel Miroslav Lanoš specifika miniaturních plemen.

Samotný ET však svou výjimečnost nijak neprožívá a raději se věnuje štěněčímu řádění. Nechybí mu ani pověstná čivaví kuráž. „Drzosti má na svou velikost dost. Při jídle si troufne odstrčit i mnohem větší psy,“ potvrzuje Lanoš a dodává, že psík se umí prosadit i ve smečce.

I když čivavy patří mezi společenská plemena, jsou vhodné i pro mnoho sportů, jako jsou agility či tanec se psem. Miroslav Lanoš se však představě, že se jeho miniaturní čtyřnohý přítel bude účastnit závodů, jen zasmál: „ET je na takové sporty příliš malý. Z něho by mohl být maximálně obranář.“

Jakoby chtěl pejsek jeho slova potvrdit, předvedl hostům i svým pánům tvrdý boj s tkaničkami od bot. „To je jeho oblíbená hra. Jak má někdo na botách tkaničky, jde okamžitě po nich,“ potvrdil Lanoš.

Život s miniaturním psíkem však vyžaduje velkou dávku opatrnosti a majitelé musí mít oči skutečně všude. „Člověk musí pořád dávat pozor, aby ho nezašlápl. Je to složitější, protože on je chvilku tu a hned zase tam,“ řekl Lanoš.

ET se za svůj krátký život stal mediální hvězdou a předvádění před kamerou či novináři mu nedělá žádné potíže. Spolu s jeho popularitou stoupl i zájem o jeho sourozence nebo další čivavy od Miroslava Lanoše. „Začali se ozývat lidé, že by chtěli také takového mini psa. Ale to je spíš touha vlastnit něco zvláštního, co jiní lidé nemají a k takovým zájemcům štěňata moc rádi nedáváme,“ prozradil Lanoš.

A tak zůstane malý psík s pohledem neviňátka u Miroslava Lanoše dál a pokud příliš nevyroste, titul pro nejmenšího psa v republice se přestěhuje do Krnova.