Rekonstrukci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo loni, poslední etapa oprav se uskuteční příští rok. Řekla to náměstkyně ředitele olomoucké pobočky ŘSD Hana Urbánková. Letošní fáze rekonstrukce skončí v závěru října tak, aby Červenohorské sedlo, které je vyhledávaným lyžařským střediskem Jeseníků, bylo přes zimu otevřené.

Stávající etapa oprav si vyžádá podle Urbánkové asi 360 milionů korun, celkové náklady rekonstrukce budou představovat více než 650 milionů korun. Stavební firmy se letos již pustily do oprav povrchu a rozšíření jednotlivých silničních úseků, loňská etapa zahrnovala zejména přípravné práce. "V poslední fázi, která potrvá od začátku dubna do podzimu příštího roku, budou opraveny zbylé úseky," uvedla Urbánková.

Kvůli uzavírce sedla řidiči aut do výšky 3,9 metru musejí úsek objíždět přes Ramzovou a Hanušovice. Délka této objížďky činí 47 kilometrů. Vyšší automobily musejí jezdit přes Bruntál, protože na první trase je železniční podjezd, kterým by neprojely. Druhá objížďka je delší, měří 89 kilometrů.

Na loňskou uzavírku doplatil horský hotel na Červenohorském sedle, který patří k nejznámějším ubytovacím zařízením v Jeseníkách. Přišel o tržby od polských turistů, kteří než by si zajížděli desítky kilometrů, raději zamířili jinam. Ředitel ubytovacího zařízení František Halaxa už dříve řekl, že v době letošních oprav bude hotel z ekonomických důvodů uzavřen.

Řidiči mířící na Jesenicko a zpět by ocenili i opravu druhého úseku silnice, části ze sedla na Šumperk. O této opravě zatím nebylo podle Urbánkové rozhodnuto.