Jeden z památných domů na území města Andělská Hora čeká další etapa rekonstrukce. Dům čp. 199, stojící v sousedství s budovou Městského úřadu, byl zčásti rekonstruován už v loňském roce.

Tehdy město získalo od památkové péče částku na výměnu nežádoucích oken za nová z dubového dřeva. „Tato fáze je již za námi a okna jsou dubová. Podařilo se mi sehnat firmu, která nám dokázala okna vyrobit za cenu oken smrkových," řekl starosta Miroslav Novotný.

V jednom z bytů památkového domu byl nalezen červotoč. Prkénka k sestavování parketové podlahy se díky jeho působení začala drolit. V současné době probíhá oprava této podlahy. Nově bude zem zateplená a pokryta sendvičovou plovoucí podlahou.

Do konce roku bude hotova i druhá etapa rekonstrukce. Památková péče opět poskytla částku, tentokrát na provedení nové fasády. U každé z poskytnutých finančních příspěvků je vyžadována spoluúčast žadatele ve výši deseti procent z poskytnuté částky.

V posledních letech se město Andělská Hora pustilo hned do několika větších rekonstrukcí. V loňském roce byla dokončena rekonstrukce kostela Sv. Anny na Anenském vrchu s pomocí dotace od Operačního programu životní prostředí. Byly restaurovány obrazy, opraveny varhany a celý kostel.

Byla také opravena budova základní a mateřské školy s pomocí od Ministerstva životního prostředí. Tato oprava se týkala úspory energie, a proto byly zatepleny podlahy, zateplena byla také fasáda a proběhla výměna oken a dveří. V Pusté Rudné byla vybudována nová silniční komunikace a rovnou i odvedení povrchové vody z ní, tato akce byla financována z prostředků Moravskoslezského kraje.

Starosta Miroslav Novotný ještě upřesnil, co město do budoucna (kromě druhé etapy rekonstrukce památkového domu) chystá.

„Probíhá průběžná údržba města, a pokud bude možno získat nějakou výhodnou dotaci, budeme o ni usilovat. Dále bylo zakoupeno bývalé kino a je provedena studie pro účely nového Městského úřadu Andělská Hora."

Sendvičová podlahaJde o pružnou plovoucí podlahu, tvořenou kombinací více materiálů, např. dřeva a korku. Povrchové a spodní vrstvy jsou z ušlechtilého dřeva nebo z laminátu. Doprostřed se dává korek. Korek je zvuky tlumící materiál, který navíc udržuje teplo. Sendvičová podlaha tlumí nárazy a umožňuje pohodlnou chůzi.

Martin Hon