Rehabilitační pomůcky pro děti, které mají opožděný psychomotorický vývoj, dyskoordinaci, ploché nohy, opakované bronchitidy nebo se narodily s vrozenými vývojovými vadami zakoupila pro krnovskou nemocnici Nadace Evraz.
„Nejde o žádné hračky, ale o speciálně vyvíjené pomocníky fyzioterapeutů. Umožní dětem obnovení přirozené pohyblivosti a vitality, která je omezena následkem prodělaných onemocnění či úrazů. Rehabilitace dětí vyžaduje stálou kreativnost a nové podněty k aktivizování dětí, proto jsou pomůcky nepostradatelné pro úspěšnou terapii," vysvětlil ředitel nemocnice Ladislav Václavec.
Některé pomůcky jsou určené pacientům v mladším předškolním věku, zatímco jiné slouží starším dětem a mládeži. „Pomůcky byly vybrány fyzioterapeuty, kteří se dlouhodobě věnují rehabilitaci u dětí a jsou tedy nejpovolanější k výběru vhodných pomůcek sloužící k rozvoji senzomotorických zkušeností, k řešení nervosvalových onemocnění, pro zlepšení jemné motoriky a rozvoj myšlenkové stránky malých pacientů," potvrdil krnovský fyzioterapeut doktor Petr Gloza.
Nejvyužívanějším pomocníkem v nemocnici je závěsné zařízení, které může sloužit jako takzvaná „třetí ruka" fyzioterapeuta. Je to i diagnostické a výcvikové zařízení s rozmanitým použitím při aktivní rehabilitaci. K zátěžovému tréninku jsou vhodné pomůcky bosu a flowin, kdy pacienti cvičí na speciální podložce pomocí malých destiček pod ruce, nohy a kolena. Při léčbě plochonoží se ke stabilitě nohou využívá pomůcka propriofoot, která aktivuje jednotlivé části chodidla. Následkem balancování dochází k aktivaci svalstva nejen v nohách, ale zapojí se stabilizační systém celého těla.
Po chirurgických zákrocích je vhodný nácvik chůze v bradlovém chodníku, který si mohou zdatnější pacienti ztížit pomocí překážek. Při onemocnění rukou slouží drobné pomůcky pro zlepšení jemné motoriky a zvýšení soběstačnosti, svalové síly a rozsahu pohybu.
Při hospitalizaci dětí s dechovými obtížemi se využívá takzvaná míčková facilitace, která především uvolňuje křečovité stažení hladkých svalů průdušek, a podněcuje tak nepřímo i uvolnění hlenu a odkašlání. Také prohlubuje břišní dýchání, relaxuje hrudní, krční svaly a svaly pánve, páteře a pletence ramenního. V kombinaci s další dechovou pomůckou se léčba urychluje, což vede ke zkrácení hospitalizace dětského pacienta.
Veškeré vybavení dětské rehabilitace je určeno i nejširší veřejnosti. Podobná cvičení podle lékařů krnovské nemocnice nemusí sloužit jen nemocným dětem. Jsou vhodné i pro zajištění zdravého vývoje dítěte, které netrpí žádným hendikepem nebo onemocněním.