V poslední době lze pozorovat rychlý nárůst počtu případů onemocnění horních cest dýchacích. Podobná situace panuje po celé Evropě. V řadě evropských zemích už hranice epidemie dosáhly, a nejinak je tomu v našem regionu. Za poslední dva týdny narostl počet pacientů s onemocněními horních cest dýchacích v okrese Bruntál téměř na dvojnásobek.

„Ještě závažnější je nárůst počtu chřipkových onemocnění, kde dokonce došlo k pětinásobnému vzestupu,“ potvrdil okresní epidemiolog Petr Kopřivík. Nyní padla i hranice dvou tisíc nemocných akutními respiračními infekcemi na sto tisíc obyvatel. Onemocnění nejvíce postihuje malé děti ve věku do pěti let, školní děti a mladé lidi do dvaceti čtyř let, což je ale obvyklým trendem.

Lékaři již zjistili u pacientů z Moravskoslezského kraje virus chřipky A i virus A(H1N1), takzvané prasečí chřipky. „Výskyt těchto onemocnění již byl opakovaně zachycen, dá se očekávat další nárůst nemocnosti a příchod epidemie chřipky,“ uvedl Petr Kopřivík. Objevují se i komplikované případy onemocnění, při nichž se pacient nevyhne pobytu v nemocnici a napojení na umělou plicní ventilaci.

Petr Kopřivík navrhuje jako prevenci v prvé řadě včasné očkování. Těsně před začátkem chřipkové epidemie doporučuje rovněž dostatek vitamínů, vhodné oblečení, které zabrání prochladnutí. Není dobré ani časté přecházení z tepla do zimy a naopak. Lépe je se vyhýbat místům, kde je shromážděn větší počet lidí. A hlavně v případě onemocnění je potřeba zalehnout a nesnažit se chřipkové onemocnění přecházet. Chodit za každou cenu do práce je chybou, nejen proto, že můžete nakazit kolegy, ale nemoc pak může mít komplikovanější průběh. Dobré je pít dostatek tekutin a zajistit přísun vitamínů.

Také v lékárnách poznali, že se epidemie blíží. „Nyní k nám do lékárny chodí pro léčiva zhruba jednou tolik pacientů, než jsme zvyklí,“ potvrdil Petr Byrtus z bruntálské Zelené lékárny. Podobná situace panuje v Rýmařově. „Doporučil bych Paralen grip a šumivé tablety ACC, čaje na nachlazení a průduškové směsi,“ poradil Petr Karajannis z rýmařovské lékárny na Radniční ulici.