Častým jevem je vaginální mykóza, kterou prodělají alespoň jednou v průběhu života tři ženy ze čtyř. Mezi nejčastější příčiny zánětů patří podle ředitele nemocnice Mariána Olejníka prochladnutí v mokrých plavkách, nošení přiléhavých neprodyšných materiálů, nechráněný pohlavní styk a nevhodné sexuální praktiky.

„Příčinou však může být rovněž snížená imunita, užívání antibiotik, onemocnění cukrovkou, těhotenství i některé typy hormonální antikoncepce," vysvětlil gynekolog a ředitel Olejník s tím, že se vaginální mykóza léčí antimykotiky a dezinfekčními látkami ve formě čípků, mastí, krémů nebo výplachů.

Čím dřív žena léčbu nasadí, tím dříve se nemoci zbaví a zabrání riziku přechodu do chronického stádia nebo vzniku dalších zánětlivých komplikací.

Pokud se nepříjemné pocity projeví i u partnera, je nutné, aby se přeléčil také on. Přenosná choroba může postihnout i muže, proto je lepší při projevech mykózy vynechat pohlavní styk. Muži mohou být i nosiči tohoto onemocnění, ale přitom se u nich nemusí rozvinout a projevit. Ženy by neměly podceňovat, pokud se kvasinkové infekce vrací. Potom je vhodné svěřit se do péče odborníků, aby se vyšetřeními zjistilo, proč vlastně potíže přicházejí opakovaně, protože to může mít různé příčiny.