Svatopluk Ručka zastával funkci ředitele podniku Rieger Kloss ještě před jeho privatizací. „Byl jsem ve funkci ředitele státního podniku od roku 1992 do roku 1994, a pak jsem na tuto etapu navázal jako ředitel soukromé firmy. Vzhledem ke svému věku a také ze zdravotních důvodů jsem se rozhodl na konci roku 2010, že se vzdám všech svých funkcí,“ potvrdil Svatopluk Ručka, který byl nejen ředitelem Rieger Kloss Varhany s.r.o., ale také majoritním vlastníkem a jednatelem.

V lednu byl do funkce ředitele Rieger Kloss jmenován nový ředitel Přemysl Obšil. Jednatelem a majoritním vlastníkem podniku se stala Margita Bradová, jedna ze zakládajících společníků při privatizaci firmy.

Dlouhá tradice

Tradice krnovského varhanářství se začala psát v roce 1873, když zde Franz Rieger se svým bratrem Ottou postavili první varhany pro Světovou výstavu ve Vídni. Varhanářská továrna v Krnově byla téměř od samého počátku nejdůležitějším výrobcem královského nástroje v rakousko-uherském mocnářství a s věhlasem po celé Evropě.

Až po únoru 1948 došlo ke znárodnění a ke spojení původní firmy Rieger s místní varhanářskou firmou Kloss. Tak vznikla ochranná známka Rieger Kloss, pod kterou jsou krnovské varhany známy na světových trzích dodnes.

V roce 1994 bývalý státní podnik zprivatizovalo osm zaměstnanců. Kromě varhan vyrábí firma asi s padesáti zaměstnanci také kytary a doplňkový výrobní program tvoří například dřevěné interiéry nebo okna.

České varhany mají v Číně přednost

„Přeji novému vedení i zaměstnancům, aby se firmě dařilo i nadále. Za dobu mého působení v čele Rieger Kloss firma postavila více než sedmdesát kusů varhan v objemu téměř půl miliardy. Z Krnova byly do světa vyvezeny desítky nástrojů za více než 400 milionů. Exportovalo se do zemí západní Evropy, do Skandinávie, Jižní Korei, USA i do Ruska nebo na Slovensko. V posledních letech jsme našli perspektivní trhy také v Číně,“ zavzpomínal na roky v čele Rieger Kloss Svatopluk Ručka.

Zejména Čína, kde komunistický ateismus v minulém století nepřál kostelům ani varhanám, se po liberalizaci poměrů ukazuje jako nečekaně zajímavé odbytiště. Číňané zatím dávají přednost českým varhanám před německými. Krnov tam už dodal troje varhany. Jsou to v celé Číně první varhany pořízené po 65 letech.

Jedny malé cvičné varhany pro výuku varhaníků dodá Rieger Kloss pro francouzsko–čínské kulturní centrum ve městě Tchien-ťin a v témže městě budou hrát také velké varhany v katolickém chrámu. Nejprestiženější nástroj vyrobí Krnováci pro pekingskou katedrálu, jejíž historie sahá až do 17. století. „Tyto třetí varhany pro Čínu byly původně určené pro nigerijského zákazníka, ale nakonec byly zakoupeny čínským kostelem z Pekingu,“ dodal Ručka.

V současnosti v chrámu v Tchien-ťin právě dokončují poslední úpravy nástroje ladič Jan Frýdl a varhanář Petr Drastík, aby se co nejdřív mohly představit prvním koncertem veřejnosti. „Je to kamenný kostel s vysokou hlavní lodí a nádhernou akustikou. Třeba s americkými kostely stavěnými často třeba ze sádrokartonu se to nedá srovnat,“ vzkázal kolegům z Číny Jan Frýdl. Jedná se o velké varhany, které mají 22 řad píšťal, z nichž největší váží 180 kilogramů. Práci krnovských mistrů varhanářů zde budou obdivovat i další generace čínských milovníků hudby.