KRNOV - Na radnici řeckou delegaci přijala starostka Renata Ramazanová. „V minulém století se město Krnov stalo významným útočištěm řeckých exulantů. Přestože v sedmdesátých letech se změnila situace v Řecku takovým způsobem, že dostali příležitost k návratu do vlasti, mnozí z nich zde zůstali. Žijeme tady společně téměř šest desítek let, ale až poslední roky nám Řecké dny umožnily seznámit se s tradicemi a zvyky Řecka.

Jsem ráda, že se toto setkání stalo pevným bodem v kulturním kalendáři města. Je to příjemná i poučná událost, která nás obohacuje, protože řecká kultura je právem označována jako kolébka kultury evropské. Vážím si toho, že letos tento svátek s námi prožívá jeho excelence Vasileios Eikosipentarchos,“ řekla v úvodu starostka Renata Ramazanová, která se musela hodně snažit, aby správně vyslovila dlouhé jméno řeckého velvyslance.

„Každý historik, který bude studovat řecké dějiny 20. století spojené s vlnami emigrace, musí narazit na pojem Krnov. V celém Československu byl totiž místem nejvyšší koncentrace Řeků. V Krnově se české a řecké dějiny setkaly, Češi a Řekové se zde stali spoluobčany. Věřím, že spolupráce mezi Krnovem a Asociací řeckých obcí v České republice bude pokračovat,“ řekl ve svém vystoupení velvyslanec Vasileios Eikosipentarchos.

Akci v Krnově uspořádala Řecká obec Krnov–město za podpory Městského úřadu Krnov, MIKS, Moravskoslezského kraje a Ministerstev kultury ČR a Řecké republiky. Bohatý kulturní a sportovní program začal konferencí o výuce novořeckého jazyka, Koncertní síň sv. Ducha se rozezněla řeckými lidovými melodiemi, na stadionu TJ Sokol Chomýž proběhl mezinárodní fotbalový turnaj amatérských týmů a také Hlavní náměstí patřilo řeckému folklóru a tanečním souborům. Program zakončila řecká zábava.