Jen málo lidí ale zná chuť a vůni frýdberského salátu, masových kuliček v nudlovém těstě, ševcovské omelety či vozkovy houskové polévky. Recepty tradičních jídel Jeseníků byly takřka zcela zapomenuty. Jejich vynesení na světlo světa má na triku Marcel Šos, nyní provozovatel informačního centra v Jeseníku.

„Rád cestuji a v každé zemi či regionu vždy ochutnávám něco místního. V Jeseníkách, mém rodném kraji, jsem ale tuto možnost neměl. Už před lety mě napadlo, že přece musí existovat nějaká vyloženě tradiční regionální kuchyně. Proto jsme se se sdružením Jeseníky přes hranici pustili do pátrání. Archivy i půdy babiček byly zdroji našich nálezů,“ přiblížil svůj nápad na oživení kuchyně Jeseníků Marcel Šos.

Historie ovšem nebyla k Jeseníkům vždy přívětivá a proto pátrání v minulosti nebylo úplně jednoduché.

Původní německé obyvatelstvo Jeseníků bylo z velké části vysídleno a do jejich domů se po válce přistěhovali lidé z různých koutů Čech, Moravy i Slezska.

„Ti si s sebou přinesli své zvyky a tradice. Což platí i pro jídla. Původní jídla Jeseníků tak byla v víceméně zcela zapomenuta,“ připomenul peripetie hledání receptů Marcel Šos.

Archivy i soukromé sbírky však nakonec vydaly svá tajemství.

„Nakonec se nám podařilo najít téměř sto původních receptů jídel, které byly po mnohá desetiletí součástí běžného i svátečního života v jesenicko-nyském pohraničí. Ve většině případů byly tyto receptury psány ručně, německým švabachem,“ doplnil Šos.

Nalezené recepty vyšly v samostatné brožuře, která je k dostání v informačních centrech. Sdružení Jeseníky přes hranici plánuje vydání kuchařky tradičních jídel Jeseníků s fotografiemi jídel ještě v tomto roce.