Vedení krnovské radnice nechalo zpracovat hospodářský i personální audit své příspěvkové organizace Městského informačního a kulturního střediska MIKS. Úkolem zastupitelů bylo schválit šedesát tisíc korun na zaplacení již hotového auditu, přestože jeho výsledky znají jen koaliční partneři.

Výsledek auditu: neznámý

Bývalá starostka Krnova Alena Krušinová je dnes v opozici, ale v předchozích volebních obdobích zažila zadání a zpracování několika podobných auditů na kraji i ve městě.

„Aby zastupitelé o financování auditu jednali ex post a přitom ani nedostali výsledek, tak s tím jsem se ještě nesetkala," uvedla Alena Krušinová (Nez.) s tím, že tímto postupem mohlo dojít k překročení pravomocí nebo k porušení rozpočtové kázně.

Starostka Krnova Jana Koukolová Petrová (ANO) potvrdila, že jednání o auditech MIKS Krnov probíhalo pouze v rámci koalice.

„Výsledky auditu jsme zde nechtěli prezentovat, ale můžete kdykoliv přijít na radnici a tam vám je předložíme. Není to nic tajného, naši koaliční partneři už tyto podklady obdrželi," vysvětlila současná starostka bývalé starostce na jednání zastupitelstva.

Reference firmy: neznámé

Hospodářský audit MIKS zpracoval osvědčený městský auditor Ondřej Pomněn z firmy Danepo. Na základě jeho doporučení si město nechalo zpracovat také personální audit MIKS u firmy Systémy jakosti.

Opoziční zastupitel Tomáš Hradil (Zelení) vítá hospodářský i personální audit, protože je správné občas prověřit, jak fungují příspěvkové organizace města. Přesto se mu nelíbí, že opozice ani veřejnost výsledky nemají k dispozici.

„Jak mám hlasovat pro zaplacení auditu, když neznám jeho obsah? Městem se nesou pochybnosti o kvalitě i o obsahu auditu a já nevím, zda na tom něco je, když jsem výstup nečetl. Díval jsem se na web systemy-jakosti.cz, jaké má auditorská firma reference. Nejsou tam žádné.

A když jsem do vyhledávače zadal personální audit, nevyběhlo vůbec nic. Působí to na mě z webových stránek, jakoby ta firma takový audit ještě nikdy nedělala," upozornil kolegy v zastupitelstvu Hradil a zeptal se, zda se někdo zajímal o zkušenosti měst, která si u této firmy zadala personální audit.

Materiály poslali jen koalici

„Přeposlali jsme reference a certifikáty této firmy všem radním a koaličním partnerům, aby si to mohli zkontrolovat. Kdykoliv přijdete na radnici, můžete do materiálů nahlédnout. Žádná organizace ale nezpřístupňuje personální audit široké veřejnosti," hájila zvolený postup krnovská starostka Jana Koukolová Petrová.

K obsahu auditu starostka jen obecně naznačila, že tři manažerská místa jsou až moc na to, že řídí jen 22 lidí.

Propadlý certifikát?

Opoziční zastupitel Břetislav Suchomel (KSČM) upozornil starostku, že firma měla pro svou auditorskou činnost certifikát platný jen do května 2014. Starostka Suchomela ujistila, že propadlý certifikát má ve svých podkladech jen opozice, zatímco kolegové z koalice dostali i aktuální certifikáty firmy platné na roky 2015 až 2020.

Opět se potvrdil nový trend, že zatímco opoziční zastupitelé musí o informace zpětně žádat na radnici, ti koaliční je dostanou automaticky už před hlasováním.

Jak vybrali auditora?

Opoziční zastupitel Ladislav Sekanina (KSČM) se divil proč nemá informace o výběrovém řízení na auditora.

„Je vaší povinností nás informovat dřív, než o tom budeme hlasovat. Nedivím se, že už se krnovskou veřejností šíří chýry o úrovni auditu. Proč se s tím vůbec obracíte na zastupitelstvo a neřešíte si to sami ve vedení, v radě nebo v koalici?" divil se Sekanina. Starostka mu dala za pravdu, že proplacení auditu lze zařídit i bez zastupitelstva.

„Máte pravdu, že tento bod měl být z programu zastupitelstva stornován. Po poradě s tajemníkem i s vedoucí odboru ekonomiky jsme se dobrali k závěru, že schvalování financování auditu v zastupitelstvu není nutné. Nicméně už to bylo napsané v programu a vzhledem k tomu, že městem kolují o auditu různé informace, stejně by na to téma došlo," odpověděla starostka s tím, že vše podstatné zveřejní.

Mimoděk ale potvrdila, že součástí balíku informací na téma MIKS a audit jsou také podněty bez podpisu autora. „Anonymy předložíme jen kompetentním orgánům, ty zveřejněny nebudou," uzavřela téma starostka Koukolová Petrová.

Ředitelka MIKS Krnov rezignovala

Kateřina Lindovská, ředitelka Městského informačního a kulturního střediska MIKS Krnov, rezignovala na svůj post.

Své odstoupení z funkce ředitelky zdůvodnila v rezignačním dopise, který starostka Krnova Jana Koukolová Petrová obdržela 6. května. Kateřinu Lindovskou vedlo k rozhodnutí více důvodů a zejména pocit přetrvávající nedůvěry vedení města k její osobě.

Rada města Krnova její rezignaci přijala a jmenovala ředitelkou MIKS Krnov na dobu dočasnou Pavlínu Říhovou, vedoucí odboru školství, kultury a sportu. Radní se zároveň dohodli, že v nejkratším možném termínu bude vyhlášeno výběrové řízení na obsazení uvolněné funkce.

„V příspěvkové organizaci MIKS Krnov proběhl nedávno personální audit, z něhož vyplynula některá opatření, která budeme postupně realizovat. Patřilo mezi ně i vyhlášení rekonkurzu na místo ředitele, což je věc zcela běžná a v minulých letech ho absolvovali například všichni ředitelé základních škol.

Paní ředitelka MIKS nás svým rozhodnutím předešla, podala rezignaci na svoji funkci, kterou rada vzala na vědomí," uvedla krnovská starostka Jana Koukolová Petrová.

V návaznosti na programové prohlášení plánuje Rada města Krnova realizovat audity, personální i ekonomické, také v dalších společnostech zřizovaných městem. Jejich účelem jsou úspory provozních nákladů a zefektivnění hospodaření těchto organizací.