Milovníci historie nyní zjistili, že podle Osoblahy bylo ve středověku pojmenováno také jedno jídlo. Sice už dávno upadlo v zapomnění, ale proč ho neuvařit znovu? V jedné středověké encyklopedii z roku 1511 existuje zmínka o pikantním pokrmu hotzenblotz, jehož název je evidentně odvozen od Osoblahy – Hotzenplotz.

Výraz hotzen ve staré němčině znamenal rychle běžet, takže se zřejmě jednalo o žertovnou slovní hříčku na jídlo, které člověka pěkně prožene.

„Toto jídlo ve své době, tedy od středověku minimálně do 19. století, muselo být velice známé. Je totiž zmiňováno také ve Slovníku středověké němčiny z roku 1781 i v Německém slovníku bratří Grimmů. Pokrm se proslavil díky svým domnělým léčebným účinkům. Je totiž zmiňován také v knize Zdravotní péče ve středověku z roku 1890," uvedla Dagmar Návratová ze sdružení Královský stolec, které na Osoblažsku oživuje zapomenuté tradice.

A co to vlastně bylo za léčebnou specialitu? Hotzenblotz byl známý také jako pepřový vývar. „Byl to pravděpodobně velice silný slepičí vývar s velkou dávkou pepře. Pan Hruška dokonce dohledal recept, jak se hotzenblotz připravoval. V překladu se tam přibližně říká: když ti zbyde slepice, nakrájej ji do hrnce, na ni přidej křen či kroužky cibule, přelij octem a přidej pepř.

Takže Osoblažané, kdo z vás bude první, kdo po desítkách let opět uvaří pravý hotzenblotz? Natrénujme to na gastrofestival Tak chutná Osoblažsko!" vyzvala obyvatele Osoblažska k experimentům Dagmar Návratová z Hrozové. Podaří se na Osoblažsku vzkřísit recept na dávno zapomenutou středověkou regionální léčivou a pořádně peprnou specialitu?