Všechny stromy v parku Bedřicha Smetany, které lemují trasu pro pěší a cyklisty kolem gymnázia a základní školy byly ořezány takzvaně „na hlavu“. Tyto radikální úpravy koruny nyní pokračují na ulici Mikulášská. Mnoho lidí se však podivuje, proč se stromy ořezávají tak radikálně.

Vysvětlení je jednoduché. „Hlavový řez, kterým se stromy upravují byl použit u několika alejí v Krnově před desítkami let a protože již není možné takto upravené stromy zapěstovat a ošetřovat jiným způsobem, musíme v tom pokračovat,“ uvedl pracovník odboru životního prostření Městského úřadu v Krnově Dušan Martiník.

Další stromy, které jsou zapěstovány hlavovým řezem, lemují například ulici Mikulášskou. „Několik stromů jsme ořezali počátkem tohoto týdne, další přijdou na řadu v příštích letech, protože jsme ošetření stromů rozdělili na etapy. A to jak z důvodu finančního, tak i estetického,“ dodal Dušan Martiník.

I když je hlavový řez jeden ze způsobů, jak udržet strom déle na stanovišti, estetický efekt takto zapěstované koruny je poměrně vděčný pouze v období vegetace. „Vypadá to depresivně hlavně teď přes zimu,“ posteskla si kolemjdoucí Marie Janková. Zapěstování koruny stromu na hlavu dlouhodobou a vzhledem k nutnému provádění pravidelných řezů také nákladnou záležitostí. Kromě toho pro některé starší stromy by znamenal jistou zkázu.

„Především z těchto příčin nebudeme další stromy mimo už takto zapěstovaných tímto způsobem ošetřovat,“ upřesnil Dušan Martiník. To jsou také důvody, proč nelze splnit požadavek na radikální ořez lipové aleje na ulici Stará Ježnická, s kterým nedávno na městský úřad přišli někteří obyvatelé nově vybudovaných domů v její blízkosti.

„Je zvláštní, že při výběru pozemku k výstavbě svých domů volili stejní lidé místa v blízkosti zeleně a po krátké době jim začínají stromy, které vytvářejí příjemné prostředí, vadit,“ dodal Dušan Martiník.

Budeme bojovat s plísni sněžnou

Ořezy nejsou jedinou činností v oblasti údržby zeleně plánovanou na předjaří. Sotva zcela odtaje sníh, který zakrývá keře a trávníky, začnou pracovníci odboru životního prostředí provádět kontrolu zeleně a vyčíslovat případné škody způsobené tuhou zimou. „Už teď víme, že mohutná sněhová pokrývka poškodila trávníky plísní sněžnou.

Proto na jaře, až začnou probíhat práce na řezech keřů a vyhrabání trávníků a keřových skupin, bude muset být vyhrabání provedeno skutečně velmi důkladně,“ uzavřel Dušan Martiník.

Firma větve odvezla do své provozovny, kde se štěpkují. „Jedná se o čistější způsob, než kdyby se štěpkovalo na místě v parku nebo na ulici. Všechno, co by při štěpkování odlétávalo, by se muselo hodně uklízet. Také před školou by byl větší hluk, než jen z ořezů. Snaha je prodat štěpku do Dalkie, která má od února v provozu nový biokotel,“ dodala mluvčí městského úřadu Dita Círová.