VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radek Pavlačka vysvětlil úlohu zeleně v dějinách

Krnov - Odborník na sady, parky, zahrady a zeleň Pavlačka uzavřel v Krnově cyklus přednášek Veřejné prostranství – místo pro život.

2.3.2009
SDÍLEJ:

Radek Pavlačka během přednášky.Foto: DENÍK/Fidel Kuba

Krnované z realizovaných Pavlačkových projektů znají například zákoutí s kamennými indiánskými hlavami na Říčním okruhu nebo sousední plácek s hlemýžděm. Radek Pavlačka jako pracovník společnosti Zahrada Olomouc je také autorem studie na obnovu Smetanových sadů v Krnově.

Ve své přednášce se věnoval především historii a proměnám zahrad v dějinách. Začal antikou, když na příkladu rezidence římského císaře Hadriána a Pompejí ukázal, jak geniální zahrady vznikaly už před dvěma tisíci let. Koncepce antických zahrad zaměřená na vyhlídku do krajiny se systémem teras obklopených vinicemi a sady dosáhla harmonie krajiny, architektury, urbanismu a zeleně. Toto vše po rozpadu římské říše na tisíc let upadlo v zapomnění, než renesance znovuobjevila krásu antiky.

„Gotická kultura si libovala v uzavřených ohraničených prostorách, takže tvořila zahrady obklopené vysokou zdí. Zahrady gotických klášterů, hradů a dvorů se nezajímaly o okolní svět a divokou přírodu za zdí. Ovšem také z těchto intimních zahrad s křížovou kompozicí a smyslem pro detail a prostorové dispozice můžeme čerpat inspiraci,“ vysvětlil historické souvislosti Pavlačka.

V konceptech renesanční zahrady se znovu stal základem výhled do krajiny. Majetní lidé opouštěli města a ve venkovské krajině se tak rozvíjí životní styl vil, rezidencí a letních sídel. Barokní zahrada se už nespokojí s pouhým výhledem do krajiny, příroda už pro ni není jen vzdálená kulisa, ale přímé pokračování. Ze zahrad se rozbíhají aleje, které vedou k oborám s letohrádky a dalšími romantickými prvky.

„V současnosti už je cítit přesycenost velkorysými monumentálními a pompézními zahradami, jaké známe z historie, a spíš se prosazuje příklon k ekologii. Současným trendem je rafinovaná obyčejnost, například uměle vytvořený biotop rozkvetlá louka nebo mokřad, ale samozřejmě v zahradnickém umění najdeme také zdařilé futuristické kreace nebo historizující prvky,“ dodal Pavlačka.

V závěru také krátce představil krnovský fenomén Smetanovy sady. Sady jsou zvláštní tím, že vznikly zbořením městských hradeb a zasypáním příkopů, jakmile se tato obranná strategie přežila. Jejich tvar a umístění můžeme vnímat jako odkaz středověkého Krnova dnešku. "Koncepce Smetanových sadů hodně vypovídá o společenské kultuře 19. století. Před sto lety patřilo k dobrým mravům chodit na promenádu do parku, takže se zde odehrávala významná část společenského života. Kdo nechodil na procházky do parku, jako by nebyl. Mohli jste tu při procházce potkat pana starostu i s manželkou a s dětmi, policejního radu, pana továrníka, ředitele gymnázia nebo děkana. Pozdravili se, zastavili se a neformálně si popovídali. Pobyt v parku jim zpříjemňovaly altány a promenádní koncerty, mohli povznést ducha před sochou hudebního skladatele, nebo se věnovat poznávání v romantickém alpináriu nebo u skříňky s barometrem. Taky si mohli zkrátit čas v kavárně. Ze starých snímků je vidět, jak všechno bylo perfektně udržované."

Autor: František Kuba

2.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SK Bruntál – Minižačky U11 a U12

Deník nám fandí: SK Bruntál přípravka a U12

Ilustrační foto.

Laser v rukou dětí: je zaděláno na tragédii

Na úřad s kartou

Krnovská radnice se snaží zjednodušit občanům vyřizování pasů a občanských průkazů.

Knihovna nabízí seniorům výuku českých dějin

Zajímá vás historie? Krnovská knihovna nyní nabízí seniorům a invalidním důchodcům možnost zájmového vysokoškolského studia.

Krnov na Regiontour

Památky, muzea, cyklotrasy, příroda, zajímavá architektura i kulturní a sportovní vyžití. To vše může Krnov a jeho okolí nabídnout během turistické sezony.

AKTUALIZOVÁNO

Z Polska vozili léky, z nich vyráběli pervitin, ten vyváželi i do Německa

/FOTOGALERIE/ Dvě organizované skupiny výrobců a distributorů drog zadrželi policisté na Bruntálsku. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>