Poutavá publikace, přetékající zajímavými a především méně známými fragmenty z historie i současnosti Vrbna pod Pradědem nese název Ohlédnutí za minulostí dávnou i zcela nedávnou.

Přípravy publikace, na níž se podílí drtivá většina členů Přátel Vrbenska, jdou na sklonku října do finále. Právě včera, ve středu 19. října, se lidé ze spolku sešli, aby ladili poslední detaily.

„Není to žádná kronika, jak si třeba někdo myslí. Kronika bývá značně náročnější, především co se týká všemožných příprav, a také by to byla otázka peněz,“ řekl předseda Spolku Přátelé Vrbenska Karel Michalus.

Ohlédnutí za minulostí dávnou i zcela nedávnou je vlastně takovým výtahem z archivů i soukromých sbírek. K podobným materiálům se jednotlivci samostatně dostávají většinou spíše obtížně. Ne každý je soukromým badatelem, ne každý navštěvuje pravidelně archivy. Případné zájemce čeká i jazyková bariéra, většina archivních textů je psána ještě ve staré němčině. Navíc jsou materiály rozesety hned po několika archivech. Vrbenští spolkaři se k podobným materiálům dostávali také složitě. „Něco historických pramenů je uloženo v Jeseníku, něco v Krnově, nebo na bruntálském zámku,“ uvedl Michalus, podle nějž musí být na pátrání v archivech čas a člověk musí o historii už něco vědět. Spolkaři čerpali materiály pro publikaci i z materiálů z výstav, které pořádali.

„Využíváme rovněž skutečnosti, že je v našem spolku spousta sběratelů. Za ty roky se nám podařilo sesbírat mnoho zajímavostí, které jsme nyní už nemuseli hledat,“ pokračoval Michalus. Nedílnou součástí publikace je obrazová část, velkou část tvoří staré pohlednice, které vrbenští nadšenci nasbírali za několik desetiletí.