Kynologové se utkají v závodu nazvaném Bohemia cup RH-FB 2010 na cvičišti v Rýmařově, diváci se tam dostanou na výjezdu z města po levé straně za Penny marketem, ale ještě před benzinovou čerpací stanicí, poté je třeba se dát za garážemi doprava.

Do Rýmařova se sjede výběr kynologů, určený pro mistrovství světa. Mezi jinými přijede letošní mistr světa Jan Pokorný. Psovody záchranáře čeká dva tisíce kroků dlouhá trasa s různými nástrahami.

Psi uvidí publikum při ukázkách poslušnosti i dovednost po poledni, už dopoledne se vydají v pětačtyřicetiminutových intervalech kynologové po stopě. „Pes musí nalézt předmět, ukrytý kladečem ve čtverci dvacet krát dvacet metrů,“ řekl mezinárodní rozhodčí Karel Pavlík z Bruntálu. Soutěžících přijede do Rýmařova šest, trasu jim vyšlape figurant tři hodiny před tím, než se vydají do terénu. Na konci musí psi figuranta najít a vyšlapat.

„Na vypracování stopy má pětačtyřicet minut, nesmí ale utíkat,“ uvedl Karel Pavlík. Psy při závodu čeká přechod nepříjemného materiálu, skoky do dálky i prolézání rourou, to vše na jeden jediný povel psovoda. Olomoucká záchranná brigáda rozděluje výcvik vodní, lavinový, plošný a sutinový. Podle toho, kde jsou pro záchranu osob kynologové potřební. Vedoucím brigády je Květoslav Štibora, sám mistr světa ve stopařích.

„Smyslem podobných soutěží je především příprava na vyhledávání osob zavalených v sutinách, nacvičujeme také pro plošné vyhledávání hledaných, například dětí nebo seniorů,“ sdělil Karel Pavlík. Využívat záchranných dovedností a zkušenosti psů a kynologů mohou jednotlivci, ale například i policisté nebo hasiči. Označení RH-FB, které tento závod má znamená, že jde o soutěž z kategorie nesložitějších, kynologové při něm plní vyšší zkoušky. V cizině zkouška povinná není, ale v Česku ano.